Հյուսիսային Կորեան չի արձագանքել հարավկորեական այն լրատվամիջոցների ցուցակին, որոնք պետք է լուսաբանեին միջուկային հրաձգարանի ապամոնտաժումը, այդ ցուցակը Փհենյանին էր ուղարկել Հարավային Կորեայի կառավարությունը, հայտնում է ՌԲԿ-ն։
Միավորման նախարարության ներկայացուցչի խոսքով՝ Սեուլը փորձել է Փհենյանին փոխանցել լրագրողների ցուցակը Փհանմունջոմում գործող կապի խողովակով, սակայն «Հյուսիսը դա չի ընդունել»։ Ավելի վաղ Հյուսիսային Կորեան չորս լրագրողների էր հրավիրել Փհունգերի միջուկային հրաձգարանի փակումը լուսաբանելու համար ։
Մայիսի 18-ին Հյուսիսային Կորեան սպառնացել է սառեցնել Հարավային Կորեայի հետ երկխոսությունը՝ երկրի իշխանություններին մեղադրելով ԱՄՆ-ի հետ «ծայրահեղ արկածախնդիր» զորավարժություններ սկսելու մեջ։ «Հարավային Կորեայի գործող  իշխանությունները հստակ ցույց են տվել, որ իրենց անկիրթ ու ոչ իրավասու են, զուրկ են ստեղծված իրավիճակի, երկխոսության մեջ իրենց գործընկերների ու ընթացիկ միտումների տարրական ընկալումից»,- ասել է Հյուսիսային Կորեայի խաղաղ միավորման հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Լի Սոն Գվոնը։
Մայիսի 15-ին լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Հյուսիսային Կորեայի միջուկային հրաձգարանի ապամոնտաժումը «լիահուն շարունակվում է»։ Այդ նույն օրը Հարավային ու Հյուսիսային Կորեաները պայմանավորվել են բանակցել բարձր մակարդակի վրա, բայց հետագայում Հյուսիսը չեղարկել է այդ պայմանավորվածությունը՝ «ներխուժման փորձ» անվանելով այն զորավարժությունները, որոնց մասնակցում են ԱՄՆ ՌՕՈւ-երը։
Հյուսիսային Կորեան մինչ այդ անոնսել էր, որ հրաձգարանի փակման արարողությունը կայանալու է մայիսի 23-25 ժամանակահատվածում։

Северная Корея не ответила на список сотрудников южнокорейских СМИ, которые должны были освещать демонтаж ядерного полигона, отправленный правительством Южной Кореи, сообщает РБК  со ссылкой на агентство Yonhap и заявление Министерства объединения.
По словам представителя министерства, которого цитирует агентство, Сеул попытался передать Пхеньяну список журналистов через канал связи в Пханмунджоме, но «Север этого не принял». Ранее КНДР пригласила четырех репортеров для освещения закрытия ядерного полигона Пхунгери.
Накануне, 18 мая, Северная Корея пригрозила заморозить диалог с Южной Кореей, обвинив власти страны в начале «крайне авантюристских» военных учений с США. «Нынешние власти Южной Кореи ясно продемонстрировали, что они являются невежественными и некомпетентными, лишенными элементарного понимания сложившейся ситуации, их партнеров по диалогу и текущих трендов», — сказал глава комитета КНДР по мирному объединению Ли Сон Гвон.
15 мая СМИ сообщили, что демонтаж ядерного полигона Северной Кореи «идет полным ходом». В тот же день КНДР и Южная Корея договорились провести переговоры на высоком уровне, но впоследствии Север отменил их, назвав военные учения, в которых принимают участие Военно-воздушные силы США, «репетицией вторжения».