Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը կոչ է արել հրաժարվել սառը պատերազմի մտածողությունից եւ տարաձայնությունները կարգավորել գործընկերության ճանապարհով: Այս մասին հունիսի 10-ին Սի Ցզինպինը հայտարարել է Շանհայյան համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) անդամ երկրների ղեկավարների Խորհրդի նիստի բացմանը, փոխանցում է China Daily-ն:
Չինաստանի նախագահը կոչ է արել հետագայում եւս «զարգացնել Շանհայյան ոգին»՝ բոլոր դժվարությունները հաղթահարելու եւ վտանգները նազեցնելու համար:
«Մենք պետք է հրաժարվենք սառը պատերազմի եւ դաշինքային առճակատման մտածողությունից, հանդես գանք ի վնաս մյուսների սեփական բացարձակ անվտանգության ապահովման դեմ՝ համընդհանուր անվտանգության ապահովման նպատակով»,- նշել է Սի Ցզինպինը:
Չինաստանի նախագահը նշել է փոխշահավետ համագործակցության կարեւորությունը, չնայած միակողմանի մոտեցման արագ զարգացմանը, առեւտրային հովանավոչությանը եւ գլոբալիզացիային բացասական արձագանքին:
Նրա խոսքով՝ Չինաստանը ՇՀԿ անդամ պետություններին կհատկացնի 3 հազար դրամաշնորհ մարդկային ռեսուրսների զարգացման ոլորտում, ինչպես նաեւ 30 մլրդ յուան (4,7 մլրդ դոլար) ներդրումային նախագծերին:
Սի Ցզինպինը նշել է, որ ՇՀԿ կազմի մեջ մտնող երկրները պետք է ամրապնդեն ՄԱԿ-ի եւ մյուս միջազգային ու տարածաշրջանային կազմակերպությունների հետ գործընկերային հարաբերությունները, ինչպես նաեւ բանակցություններ վարեն ֆինանսական հաստատությունների հետ, այդ թվում՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի եւ Համաշխարհային բանկի հետ՝ «սուր» հարցերը կարգավորելու համար:

Председатель КНР Си Цзиньпин призвал отказаться от менталитета холодной войны и урегулировать разногласия путем партнерства. Об этом 10 июня заявил председатель КНР Си Цзиньпин на открытии заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), передает China Daily.
Председатель КНР призвал и дальше «развивать Шанхайский дух», для того, чтобы преодолеть все трудности и снизить риски.
«Мы должны отказаться от менталитета холодной войны и блоковой конфронтации, выступить против обеспечения собственной абсолютной безопасности в ущерб другим, в целях обеспечения всеобщей безопасности”, - отметил Си Цзиньпин.
Председатель КНР отметил важность взаимовыгодного сотрудничества, несмотря на быстрое развитие одностороннего подхода, торгового протекционизма и негативной реакции на глобализацию.
По его словам, Китай предоставит государствам-членам ШОС 3000 грантов в области развития человеческих ресурсов, а также выделит 30 млрд юаней (4,7 млрд долларов) на инвестиционные проекты.
Си Цзиньпин отметил, что страны, входящие в состав ШОС должны укреплять партнерские отношения с ООН и другими международными и региональными организациями, а также вести переговоры с финансовыми учреждениями, в том числе с Международным валютным фондом и Всемирным банком для урегулирования “острых” вопросов.