ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ընդունել է ԿԺԴՀ առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի Հյուսիսային Կորեա այցելելու հրավերը, հայտնում են հյուսիսկորեական պետական լրատվամիջոցները:
Թրամփն իր թվիթում գրել է, որ Կիմի հետ հանդիպումը նշանակում է, որ «աշխարհը հնարավոր միջուկային աղետից մեծ հետքայլ է արել»: «Այլեւս ոչ մի հրթիռային արձակում, միջուկային փորձարկումներ եւ հետազոտություններ: Պատանդները տուն են վերադառնում իրենց ընտանիքների մոտ: Շնորհակալություն, նախագահ Կիմ, մեր օրը պատմական էր»,- նշել է Թրամփը:
Բանակցությունների արդյունքներով կատարած իրենց համատեղ հայտարարության մեջ Կիմը համաձայնվել է «Կորեական թերակղզու ամբողջական ապամիջուկայնացմանը»:
Կորեայի Կենտրոնական հեռագրական գործակալության առաջին հրապարակման մեջ նշվում է, որ «դարակազմիկ հանդիպումը» նպաստել է «Հյուսիսային Կորեայի եւ ԱՄՆ թշնամական հարաբերությունների արմատական անցումին»: Գործակալությունը նշում է, որ 2 երկրների առաջնորդները միմյանց հրավիրել են այցելել իրենց պետություններ, եւ «հրավերներն ուրախությամբ ընդունվել են»:
Նշվում է, որ Թրամփը հայտարարել է Փհենյանի դեմ պատժամիջոցները հանելու մտադրության մասին: Ինքը Թրամփը Կիմի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ պատժամիջոցները այնքան կպահպանվեն, մինչեւ «մենք կհամոզվենք ամբողջական ապամիջուկայնացմանը»:
Հյուսիսկորեական պետական «Ռոդոնգ Սինմումի» առաջնորդողը հրապարակվել է հետեւյալ վերտառությամբ՝ «Դարի հանդիպումը ԿԺԴՀ եւ ԱՄՆ հարաբերություններում նոր պատմություն է սկսում»: Պարբերականի 6 էջից չորսում հրապարակվել է գագաթնաժողովից 33 լուսանկար: Լուսանկարներից մեկում ժպտացող Կիմը սեղմում է ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջոն Բոլթոնի ձեռքը, որը նախկինում հանդես էր գալիս Հյուսիսի դեմ ռազմական գործողությունների օգտին, եւ ում Փհենյանում «տականք» էին անվանել:

Президент США Дональд Трамп принял приглашение лидера КНДР Ким Чен Ына посетить Северную Корею, сообщают государственные северокорейские СМИ.
В своем твите Трамп написал, что встреча с Кимом означает, что «мир сделал большой шаг назад от потенциальной ядерной катастрофы!». «Больше никаких ракетных запусков, ядерных испытаний или исследований! Заложники возвращаются домой к своим семьям. Спасибо, председатель Ким, наш день был историческим!», - написал Трамп.
В своем совместном заявлении по итогам переговоров Ким согласился на «полную денуклеаризацию Корейского полуострова» .
В первой публикации ЦТАК по итогам встречи отмечается, что «эпохальная встреча» способствовала «радикальному переходу враждебных отношений Северной Кореи и США». Агентство сообщает, что лидеры двух страны пригласили друг друга посетить свои государства, и «приглашения были с радостью приняты».
ЦТАК пишет, что Трамп заявил о своем намерении снять санкции против Пхеньяна. Сам Трамп после встречи с Кимом заявил, что санкции останутся до тех пор, пока «мы не будем уверены в полной денуклеаризации».
Госудраственная северокорейская Родонг Синмун вышла с передовицей под названием: «Встреча века открывает новую историю в отношениях между КНДР и США». На четырех из шести страниц газеты опубликованы 33 фотографии с саммита. На одной из фотографий улыбающийся Ким пожимает руку советнику по нацбезопасности Джону Болтону, который ранее выступал за военные действия против Севера, и которого в Пхеньяне назвали «подонком».