Ցանկացած ընտրություններից հետո միշտ Ընտրական օրենսգիրքը փոփոխման ենթակա է: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 21-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
«Այսինքն դասեր քաղելով գնում ենք նոր ընտրությունների եւ բնականաբար, քաղաքական զարգացումների արդյունքում պետք է նոր պահանջներ առաջանան եւ նոր փոփոխություններ: Առավել եւս հիմա քաղաքական փոփոխություններ են տեղի ունեցել եւ մենք պետք է անդրադարձ կատարենք: Ցանկացած առաջարկություն, որը կարվի, մեզ համար քննարկման առարկա է: Այն նույն խողովակով, որով նախորդ ընտրական օրենսգիրքն ենք քննարկել, նույն խողովակով նոր ընտրական օրենսգիրքը պետք է քննարկենք: Այսինքն այն ժամանակ մենք աշխատել ենք եւ Վենետիկի հանձնաժողովի, եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հետ, հիմա էլ նույնկերպ պետք է արվի»,-հայտարարեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը:
Նրա խոսքով, հիմա քաղաքական ուժերի միջեւ պայմանավորվածություն պետք է ձեռք բերվի, որպեսզի ճանապարհային քարտեզը մշակվի հետագա քննարկումների: Վահրամ Բաղդասարյանը նշեց, որ երկրորդ նիստին իրենց քննարկումներին կմիանան նաեւ կառավարության ներկայացուցիչները՝ 3-ական հոգով. «Յուրաքանչյուր ուժ կներկայացնի իր առաջարկները, որից հետո քննարկումներ կսկսվեն արտախորհրդարանական ուժերի, ՀԿ-ների հետ, ՀՀ-ում ներկայացված միջազգային կազմակերպությունների, դեսպանությունների հետ, որից հետո կլինեն խորհրդարանական լսումներ: Կլինի քաղաքական կոնսենսուս, որից հետո կդիմենք ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին եւ Վենետիկի հանձնաժողովին, որ նրանք իրենց ժամանակացույցը մեզ հատկացնեն, որ դա ունենա հնչեղություն: Մենք չենք կարող այն վարկանիշը, որ միջազգային հարթակներում ունեցել ենք, նահանջել»:

После любых выборов Избирательный кодекс всегда подлежит реформированию. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 21 июня руководитель фракции Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян.
«То есть, извлекая уроки, идем к новым выборам, и, естественно, в результате политических процессов должны возникнуть новые требования и новые изменения. Тем более сейчас, когда произошли политические изменения, и мы должны коснуться этого. Любое прозвучавшее предложение для нас является предметом для обсуждения. Новый ИК нужно обсудить тем же путем, что и в прошлый раз. Мы в то время работали с Венецианской комиссией, БДИПЧ/ОБСЕ, и сейчас нужно сделать то же самое», - пояснил Багдасарян.
По его словам, сейчас политические силы должны договориться о разработке дорожной карты по дальнейшим обсуждениям. «Каждая сила представит свои предложения, после чего начнутся обсуждения и с непарламентскими силами, общественными организациями, представленными в Армении международными структурами. Далее пройдут парламентские слушания. Придем к политическому консенсусу, после чего обратимся в Венецианскую комиссию, БДИПЧ/ОБСЕ. Мы не имеем права потерять тот авторитет, который заработали на международных платформах», - подчеркнул глава фракции РПА.