Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հրաժարվել դուրս բերել Ռուսաստանի Դաշնության զորակազմը: Այս մասին նշվում է երկրի արտաքին գործերի նախարարության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ, փոխանցում է «ՏՍՆ»-ն:
Զորքերի դուրսբերման մասին կոչն ավելի վաղ հնչեցվել էր ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի՝ «Մոլդովայի Հանրապետության տարածքից օտարերկրյա ռազմական ուժերի ամբողջական եւ անվերապահ դուրսբերման մասին» բանաձեւում:
Երկրի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «Ռուսաստանցի զինծառայողները Մերձդնեստրում բացառապես կայուն խաղաղությանն ու անվտանգությանն ուղղված խնդիրներ են իրականացնում: Խաղաղապահներից բացի, ՌԴ այլ զինված ուժեր Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության տարածքում չկան»:
Հիշեցնենք, որ Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության տարածքում Ռուսաստանի Դաշնության Զինված ուժերի միավորումները տեղակայվել են 1995 թվականից: Մոլդովան բազմիցս բողոքել է դրա դեմ: Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է ռուսական զորքերի սադրանքներն ինքնահռչակ Մերձդնեստրի տարածքում՝ նշելով, որ դրանք սպառնում են Ուկրաինային:

В Министерстве иностранных дел  «Приднестровской Молдавской Республики» отказались от вывода военного контингента Российской Федерации. Об этом, как сообщает TCH , говорится в обращении, опубликованном на сайте МИД республики
К выводу военного контингента ранее призвали в резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о «Полном и безоговорочном выводе иностранных вооруженных сил с территории Республики Молдова».
В сообщении Министерства иностранных дел «ПМР»  отмечается, что «российские военнослужащие в Приднестровье выполняют исключительно задачи по обеспечению устойчивого мира и безопасности, никаких других вооруженных сил РФ, кроме миротворческих, на территории Приднестровской Молдавской Республики нет».
Напомним, с 1995 года на территории непризнанной Приднестровской Молдавской Республики дислоцируются объединения Вооруженных сил Российской Федерации. Молдова неоднократно протестовала против этого.
В то же время украинское Министерство обороны отмечало, что
В МИД Украины осудили провокации войск РФ в самопровозглашенном Приднестровье российские войска, которые находятся на территории Приднестровья, угрожают Украине.