Եվրոպական միությունը մուտքի արգելանք է դրել եւ սառեցրել  վենեսուելական 11 բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում` նոր փոխնախագահ Դելսի Ռոդրիգեսի ակտիվները, փոխանցում է AP–ն։
ԵՄ հայտարարության համաձայն, այդ մարդիկ «պատասխանատվություն են կրում Վենեսուելայում մարդու իրավունքների խախտումների եւ ժողովրդավարության ու օրենքի գերակայության խաթարման համար»։ Ցուցակում ներառվել են նաեւ բանակի հրամանատարներ եւ Վենեսուելայի ռազմական հետախուզության գլխավոր սպան։
ԵՄ–ն հայտարարում է, որ այս միջոցառումները կոչված են նպաստել ճգնաժամի ժողովրդավարական լուծմանը, խրախուսել քաղաքական կայունությանը եւ լուծել վենեսուելական ժողովրդի կենսական կարիքները:

The European Union imposed a travel ban and ordered to freeze the assets of 11 senior Venezuelan officials, including new vice president Delcy Rodriguez.
The EU said these individuals are responsible for human rights violations and for undermining democracy and the rule of law in Venezuela, AP reports. The list also included the army commander and the chief military intelligence officer of Venezuela.
The EU states that these measures are designed to promote democratic solutions to the crisis, to encourage political stability and address the urgent needs of the Venezuelan people.