Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ուկրաինա կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում ներկայացրել է Թուրքիայի իրավիճակն ու ապագայի նպատակները:
Էրդողանը կարեւորել է երիտասարդ բնակչության առկայությունը՝ տնտեսության դինամիկ զարգացման համար։ «Աշխարհում մտահոգված են բնակչության ծերացմամբ։ G-20-ի գագաթնաժողովում Մեդվեդեւի հետ զրույցում նրան առաջարկեցի, որ ամեն ընտանիք պետք է նվազագույնը 3 երեխա ունենա։  Նա էլ Ռուսաստան վերադառնալուց հետո հայտարարեց, որ անհրաժեշտ է 3 երեխա ունենալ»,-նշել է Էրդողանը՝ շեշտելով, թե տնտեսությունը դա մարդն է։
Էրդողանը հիշեցրել է, որ Թուրքիան տնտեսության հզորությամբ ներկայումս աշխարհում 17-րդն է։ «Մենք նախատեսել ենք 12 տարի անց մեր ՀՆԱ-ն հասցնել 25 հազար դոլար՝ մեկ շնչի հաշվով։ Այդ ժամանակ մենք արդեն կլինենք աշխարհի  խոշոր տնտեսություն ունեցող 10 երկրների մեջ»,-ասել է Թուրքիայի վարչապետը։

Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan presented current situation and Turkey’s plans for the future during official visit to Ukraine.
Erdogan pointed out efforts of young people in dynamic development of the economy. “World is concerned over ageing of population. We have talked to President Medvedev about it during G20 summit. I offered him there should be at least 3 children in each family. Returning to Russia he declared each family should have 3 children,” he said adding that economy is a person.
The Prime Minister recalled Turkey is world’s 17th country due to economic might. Erdogan noted they plan to increase GDP up to $25,000 per capita to be included in top ten of world states with largest economies.