Պիրենեյան մաստոդոնտի՝ փղի հնագույն բարեկամի գանգը հնագետների կողմից հայտնաբերվել է Ֆրանսիայի հարավ-արեւելքում: Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ վկայակոչելով France-Presse գործակալությունը (AFP):
Ըստ դրա տվյալների՝ մնացորդները հայտնաբերվել են L'Ile-en-Donon քաղաքից մի գյուղացու կողմից, դեռ 2014 թվականը: Տղամարդը չէր ուզում, որպեսզի իրեն խանգարեն աշխատել, ոստի թաքցրել էր գտածոն: Սակայն 2017 թվականին նա հայտնել էր գտնված գանգի մասին Փարիզի բնական պատմության թանգարանի գիտնականններին:
Նշվում է, որ հայտնաբերված ատամների ձեւը տարբերվում է մամոնտի եւ ժամանակակից փղերի ատամներից, ինչը եւ թույլ է տվել համարել, որ սա կնճիթավորների շարքից կաթնասունների վերացած գոմֆոտերյան ընտանիքի առանձին ներկայացուցիչ է:
Այս կենդանիներն Աֆրիկայից Ներկայիս Եվրոպայի տարածք քոչել են մոտ 18 միլիոն տարի առաջ եւ աբողջովին վերացել են 1.5 միլիոն տարի առաջ:
Գիտնականները մեծ աշխատանք է սպասվում. հողի տակ գտնվեու ընթացքում կենդանու գանգը սերտաճել է ժայռային նյութին: Այժմ գտածոն պետք է դուրս բերվի ժայռային զանգվածից:

Череп пиренейского мастодонта - древнего родственника слона обнаружили археологи на юго-востоке Франции. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство France-Presse(AFP).
Согласно его данным, останки обнаружил фермер из города Л`Иль-ан-Донон еще в 2014 году. Мужчина не хотел, чтобы ему мешали трудиться, поэтому несколько скрывал находку. Однако в 2017 году он сообщил об обнаруженном черепе ученым из парижского Музея естественной истории.
Отмечается, что найденные зубы имеют иную форму, чем у мамонта и современного слона, что и позволило считать, что это отдельный представить семейства гомфотериевых из вымерших млекопитающих отряда хоботных. Эти животные мигрировали на территорию нынешней Европы из Африки примерно 18 млн лет назад и полностью вымерли 1,5 млн лет назад.
Ученым предстоит большая работа, за время нахождения в земле череп животного «врос» в скалистый материал. Теперь находку придется высвобождать из него по миллиметру.