Ուկրաինան եվրոպական եւ ամերիկյան գործընկերների հետ բանակցություններ է վարում Ազովի ծովի շրջափակման պատճառով ՌԴ սեւծովյան նավահանգիստների դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու շուրջ: Այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի ենթակառուցվածքների նախարար Վլադիմիր Օմելյանը, փոխանցում է ՈՒՆԻԱՆ-ը:
«Մենք մեր եվրոպական եւ ամերիկյան գործընկերների հետ բանակցություններ ենք վարում Ազովի ծովի եւ Ազովի ծովում ուկրաինական նավահանգիստների շրջափակման պատճառով ՌԴ սեւծովյան նավահանգիստների դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու շուրջ»,- նշել է Օմելյանը:
«Մենք տեսնում ենք, որ պատժամիջոցային ալիքը չի հանդարտվում, հակառակը՝ մեծանում է: ԱՄՆ Կոնգրեսում վերջին քննարկումը պատժամիջոցների ցանկի ընդլայնման եւ ընդհանրապես Ռուսաստանը որպես ահաբեկչությանը հովանավորող երկիր ճանաչելու հնարավորության հարցերով, առավել քան համարժեք պատասխան է ՌԴ բոլոր սանձարձակություններին: Մենք տեսնում ենք, որ ԵՄ-ից արդեն 6 մարդ, որոնք մասնակցել են այդ կամուրջի կառուցմանը, պատժամիջոցների տակ են»,- ասել է Օմելյանը:

Украина ведет переговоры с европейскими и американскими партнерами относительно ввода санкций против черноморских портов РФ за блокаду Азовского моря. Об этом министр инфраструктуры Украины Владимир Омелян, передает УНИАН
«Мы проводим переговоры с нашими европейскими, американскими партнерами, чтобы соответствующие санкции были применены и к черноморским портам РФ за блокаду Азовского моря и украинских портов в Азовском море», - отметил Омелян.
«Мы видим, что санкционная волна не уменьшается, а наоборот увеличивается. Последнее рассмотрение в Конгрессе США о расширении списка санкций и вообще возможности признания России как страны, которая спонсирует терроризм, - более, чем адекватный ответ на все бесчинства РФ. Мы видим, что уже 6 человек из ЕС, которые были причастны к строительству этого моста, находятся под санкциями», - сказал Омелян.