Թաիլանդի կառավարությունը 1,26 մլն դոլար կծախսի Թհան Լուանգ քարանձավի էկոհամակարգի վերականգնման համար, որը տուժել է ֆուտբոլային թիմի 12 անդամների եւ նրանց մարզչի փրկության գործողության ժամանակ: Bangkok Post պարբերականը հայտնում է, որ ընթացակարգը զբոսաշրջային տուրերի համար ստորգետնյա քարանձավի նախապատրաստման գործընթացի մասն է:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ քարանձավ զբոսաշրջային հոսքը բազմապատիկ աճել է փրկարարական գործողությունից հետո, որին հետեւում էր ամբողջ աշխարհը: Շատերն են ցանկանում սեփական աչքերով տեսնել այն նույն «Պատայի լողափը» (բարձունք քարանձավում, որտեղ սկզբում փնտրում էին երեխաներին) եւ տեղը, որտեղ 13 մարդ պատսպարվել են ջրի մակարդակի բարձրացումից:
Եթե տարածքի կառավարման պատշաճ ծրագիր չլինի, քարանձավի փխրուն միջավայրը կարող է տուժել, նախազգուշացրել են փորձագետները: Վերականգնման գործընթացի շրջանակում արդեն հեռացվել է 2,4 հազար մետր խողովակ, որոնցով ջուրն արտամղվել է:
Իշխանությունները նաեւ նախատեսում են պատրաստել քարանձավի շուրջ ընկած լանդշաֆտը՝ ապագա թանգարանի եւ Թաիլանդի ՌԾՈՒ 38-ամյա սպա Սաման Կունանուի հուշարձանի համար, որը զոհվել էր փրկարարական գործողության 13-րդ օրը:

Правительство Таиланда потратит около 42 млн батов ($1,26 млн) на восстановление экологической системы пещеры Тхам Луанг, которая пострадала после операции по спасению 12 школьников и тренера их футбольной команды. Как сообщает ТАСС со ссылкой на газету Bangkok Post, процедура является частью процесса подготовки подземелья для туристических туров.
По информации издания, туристический поток в пещеру в разы увеличится после спасательной операции, за которой следил весь мир. Многие хотят увидеть тот самый «Пляж Паттайи» (возвышенность внутри пещеры, где первоначально искали детей) и место, где 13 человек укрывались от повышающегося уровня воды.
Если не будет надлежащего плана управления территорией, вся хрупкая среда внутри пещеры может пострадать, предупредили эксперты. В рамках процесса восстановления уже убраны 2,4 тыс. метров труб, через которые выкачивалась вода.
Власти также планируют подготовить ландшафт вокруг пещеры для будущего музея и памятника 38-летнему офицеру ВМС Таиланда Саману Кунану, погибшему на 13-й день спасательной операции.