Ինդոնեզիական Լոմբոկ կղզու մոտ տեղի է ունեցել 6,1 մագնիտուդով երկրաշարժ, որտեղ օգոստոսի 5-ին տարերքը խլել էր 100-ից մինչեւ մի քանի հարյուր մարդու կյանք, հայտնում է Եվրոպա-Միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական կենտրոնը (EMSC), փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Երկրաշարժը գրանցվել է UTC ժամանակով 05.25-ին: Ստորգետնյա ցնցումների էպիկենտրոնը տեղակայված է Լոմբոկ կղզում գտնվող Մատարամ քաղաքից 10 կմ հարավ: Երկրաշարժի օջախը 10 կմ խորության վրա է:
Կիրակի Լոմբոկից հյուսիս տեղի էր ունեցել հզոր 7 մագնիտուդով երկրաշարժ՝ հաջորդող 5,4 եւ 4,3 մագնիտուդով հետցնցումներով:
Ինչպես հայտնել է տեղական «Անտարա» գործակալությունը, կիրակի երկրաշարժին զոհ էր գնացել 347 մարդ: Ըդ որում՝ երկրի Տարերային աղետների հետեւանքների վերացման հարցերով ազգային գործակալության ներկայացուցիչը հայտնել էր 131 զոհի մասին:

An earthquake with a magnitude of 6.1 occurred near Indonesian island of Lombok, the European-Mediterranean Seismological Center (EMSC) reported.
Underground shocks were recorded 10 km south of the city of Mataram on Lombok island . The center of the earthquake lies at a depth of 10 kilometers.
An earthquake with a magnitude of 7 hit Lombok on Sunday with subsequent aftershocks with a magnitude of 5.4 and 4.3.
According to Antara agency, 347 people were killed as the result of the earthquake, while  Indonesia’s disaster agency representative Sutopo Purwo Nugroho reported only 131 deaths.