ԱՄՆ-ն կկրճատի ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչության ֆինանսավորումը: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը, հաղորդում է AP-ն:
Նրա խոսքով, պաշտոնյաները հաշվարկելու են, թե ԱՄՆ-ն ամեն տարի որքան գումար է ուղղում Գերագույն հանձնակատարի եւ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի գրասենյակին եւ կկրճատեն այդ գումարը:
Այսպիսով, Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը կկորցնի խոշորագույն դոնորներից մեկին: ԱՄՆ-ն ՄԱԿ-ի խոշորագույն դոնորն է, որն ապահովում է նրա բյուջեի մոտ 22 տոկոսը:

США сократят финансирование управления Верховного комиссара ООН по правам человека. Об этом заявил советник американского президента по нацбезопасности Джон Болтон, передает AP․
По его словам, должностные лица подсчитают какую сумму в год направляют США в офис Верховного комиссара и Совет по правам человека ООН, и сократят эту сумму.
Таким образом Управление Верховного комиссара по правам человека потеряет одного из крупнейших доноров. Соединенные Штаты являются крупнейшим донором ООН, обеспечивающим около 22% его бюджета.