Ապրիլի 1-ին «Հայ-ռուսական լեռնահանքային կազմակերպություն» ՓԲԸ-ն վերջնական զեկույց է ներկայացնելու Հայաստանում Լեռնաձոր գյուղի մերձակայքում ուրանի հանքավայրի որոնման  երկրաբանա-հետախուզական աշխատանքների վերաբերյալ:
Ավելի վաղ Հայաստանի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, պատասխանելով «Ժառանգության» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հարցին, խոստովանել էր, որ «Հայ-ռուսական լեռնահանքային կազմակերպություն» ՓԲԸ-ն Լեռնաձոր գյուղի մերձակայքում ուրանի հանքավայրի որոնման  երկրաբանա-հետախուզական աշխատանքների ժամանակ ուրան է հայտնաբերել: Սակայն, ըստ նախարարի, ադյունահանման նպատակահարմարության մասին կարելի կլինի խոսել միայն ուրանի պաշարների ծավալը հստակեցնելուց հետո:
Միեւնույն ժամանակ գիտական շրջանակներից NEWS.am-ին հայտնեցին, որ ներկայումս երկրաբանա-հետախուզական աշխատանքներն իրականացվում են Շալիձոր գյուղում:

1 апреля текущего года ЗАО «Армяно-российская горнорудная организация» представит окончательный отчет о геолого-разведывательных работах по поиску месторождений урана близ села Лернадзор в Армении.
Ранее в парламенте министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, отвечая на вопрос депутата от партии «Наследие» Заруи Постанджян, признался, что ЗАО «Армяно-российская горнорудная организация» во время геолого-разведывательных работ обнаружила уран близ села Лернадзор. Однако министр подчеркнул, что о целесообразности добычи урана на этом месторождении станет возможно говорить лишь тогда, когда будет уточнен объем урановых запасов.
В то же время источники Новости Армении - NEWS.am в научных кругах сообщили, что в настоящее время геолого-разведывательные работы по поиску урана начаты уже в селе Шалидзор.