Միջազգային քրեական դատարանը պետք է հնարավորություն ունենա առանց խոչընդոտների կատարել իր աշխատանքը: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն մեկ օր անց այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն սպառնացել էր պատժամիջոցներ կիրառել, եթե ՄՔԴ-ն սկսի  հետաքննել Աֆղանստանում ԱՄՆ-ի գործունեությունը, հաղորդում է Reuters-ը:
«Ֆրանսիան իր եվրոպական գործընկերների հետ միասին աջակցում է Միջազգային քրեական դատարանին՝ ինչպես վճարումների, այնպես էլ համագործակցության միջոցով», - ասվում է Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Ագնես Ֆոն դե Մուխլի հայտարարության մեջ:
«Դատարանը պետք է կարողանա գործել եւ իրականացնել իր արտոնությունները, առանց որեւէ խոչընդոտների, ինքնուրույն եւ անաչառ, Հռոմի կանոնադրությամբ սահմանված իրավական հիմքի շրջանակներում», - ասվում է հայտարարության մեջ:

Международный уголовный суд должен иметь возможность беспрепятственно выполнять свою работу. Об этом заявил МИД Франции на следующий день после того, как Соединенные Штаты угроз ввести санкции в случае, если МУС начнет расследование  деятельности США в Афганистане, передает Reuters.
«Франция вместе со своими европейскими партнерами поддерживает Международный уголовный суд как посредством взносов, так и сотрудничества с ним», - говорится в заявлении пресс-секретаря министерства иностранных дел Агнесс фон дер Мухль.
«Суд должен иметь возможность действовать и осуществлять свои прерогативы без каких-либо препятствий, независимо и беспристрастно, в рамках правовой базы, определенной Римским статутом», - говорится в заявлении.