Չինաստանը հաջորդ շաբաթ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունից (ԱՀԿ) հակամենաշնորհային գործի որոշումների չկատարման պատճառով ԱՄՆ-ի դեմ տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառելու իրավունք կպահանջի: Այս մասին հայտնել է Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության մամուլի ծառայությունը, որը տարածել է սեպտեմբերի 21-ին կայանալիք Վեճերի լուծման մարմնի (OРС) նիստի օրակարգը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Օրակարգի երկրորդ կետում նշված է «Չինաստանի պահանջը 22.2 հոդվածով»: Մամուլի ծառայությունը բացատրել է, որ հոդվածում ասվում է «փոխհատուցումների եւ զիջումների կասեցման» մասին, եթե ԱՀԿ-ի որոշումները չեն կատարվում:
Նշվում է, որ «Չինաստանն ԱՀԿ-ից խնդրում է ԱՄՆ-ի հանդեպ պատասխան միջոցներ սահմանելու թույլտվություն մասին», խոսքը Չինաստան ներկրվող ամերիկյան ապրանքների համար տարեկան 7.043 միլիարդ դոլար մաքսատուրքերի մասին է, քանի որ ԱՄՆ-ն չի կատարել ԱՀԿ-ի արբիտրների որոշումը:
2013 թվականի դեկտեմբերին Չինաստանը դժգոհել էր ԱՀԿ-ին ԱՄՆ-ից՝ Չինաստանից մինչեւ 8.4 մլրդ դոլար արժողությամբ մեքենաշինության արտադրանքի, էլեկտրոնիկայի, թեթեւ արդյունաբերության, մետաղների եւ օգտակար հանածոների արտահանման արժեքի նպատակային նվազեցման կապակցությամբ:

Китай запросит на следующей неделе у Всемирной торговой организации (ВТО) право ввести экономические санкции против США из-за несоблюдения решений антидемпингового дела. Об этом сообщила пресс-служба ВТО, распространившая повестку дня заседания Органа по разрешению споров (ОРС), которое пройдет 21 сентября, передает ТАСС.
Во втором пункте этой повестки значится «Требование Китая по статье 22.2». Как пояснила пресс-служба, в этой статье говорится о «компенсациях и приостановке уступок» в случае несоблюдения решений ВТО. Подчеркивается, что «Китай просит ВТО о разрешении принять ответные меры в отношении США», речь идет о введении пошлин на сумму в $7,043 млрд в год в качестве торговых санкций на американские товары, поставляемые в КНР, поскольку США не выполнили решение арбитров ВТО.
В декабре 2013 года Китай пожаловался в ВТО на США в связи с целенаправленным снижением стоимости экспортируемой из Китая продукции машиностроения, электроники, легкой промышленности, металлов и полезных ископаемых на сумму до $8,4 млрд.