Սաուդյան Արաբիան եւ Միացյալ Արաբական Էմիրությունները ձգտում են խուսափել Եմենի քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերից, ինչը թույլ կտա ԱՄՆ-ին շարունակել աջակցել տարածաշրջանում իր դաշնակից Սաուդյան Արաբիայի ջանքերին: Այդ մասին Կոնգրեսին ուղղված իր ուղերձում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, հաղորդում է Reuters-ը:
«Սաուդյան Արաբիայի եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իշխանությունները ակտիվ քայլեր են ձեռնարկում` Եմենում ռազմական գործողությունների ընթացքում քաղաքացիներին եւ ենթակառուցվածքների վնաս հասցնելու ռիսկը նվազեցնելու համար»:
ԱՄՆ օրենսդիրները, որոնք մտահոգված են Եմենում աճող հումանիտար ճգնաժամով, այս տարի պաշտպանական ծախսերի մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ, պետքարտուղարից հետաքրքրվել են, թե ինչ միջոցներ են ձեռնարկում Ռիադի եւ Աբու Դաբիի իշխանությունները քաղաքացիական զոհերի թիվը նվազեցնելու եւ նրանց մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար:
ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մաթիսը հաստատել է Պոմպեոյի խոսքերը, ասելով. «Սաուդյան Արաբիան եւ ԱՄԷ-ն ամեն ինչ անում են Եմենում ռազմական գործողությունների արդյունքում քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի թիվը եւ ենթակառուցվածքի վնասը նվազեցնելու համար»:
Պենտագոնը կարծում է, որ իր աջակցությունը, որը ներառում է կոալիցիոն զորքերի ինքնաթիռների լրացուցիչ լիցքավորումը եւ ուսուցումը, օգնում է նվազեցնել քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի թիվը:
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ աշխարհի շատ իրավապաշտպաններ կարծում են, որ Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած ռազմական կոալիցիայի եւ ԱՄՆ-ի աջակցությամբ իրականացվող օդային հարվածները հանգեցրել են քաղաքացիական բնակչության շրջանում ծանր կորուստների, այդ թվում, ռազմական հանցագործությունների արդյունքում:

Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты стремятся к тому, чтобы избежать потерь среди гражданского населения в Йемене, что позволит США продолжить поддерживать усилия своего союзника Саудовской Аравии в регионе, заявил госсекретарь США Майк Помпео в своем обращении к Конгрессу, пишет Reuters.
«Власти Саудовской Аравии и Объединенных Арабских Эмиратов предпринимают активные действия для снижения риска нанесения вреда гражданскому населению и инфраструктуре в ходе военных действий в Йемене».
Законодатели США, обеспокоенные растущим гуманитарным кризисом в Йемене, при обсуждении законопроекта о расходах на оборону в этом году, поинтересовались у госсекретаря о том, какие меры предпринимают власти Эр-Рияда и Абу-Даби по сокращению числа жертв среди гражданского населения и предоставлению им гуманитарной помощи.
Министр обороны США Джеймс Мэттис подтвердил слова Помпео, заявив: «Саудовская Аравия и ОАЭ прилагают все усилия для снижения риска потерь среди гражданского населения и ущерба инфраструктуре в результате военных действий в Йемене».
Пентагон считает, что его помощь, которая включает в себя дозаправку самолетов коалиционных войск и обучение, помогает уменьшить число жертв среди гражданского населения.
Агентство напоминает, что многие правозащитники по всему миру считают, что воздушные удары военной коалицией, возглавляемой Саудовской Аравией и поддерживаемой США, привели к тяжелым жертвам среди гражданского населения, в том числе в результате военных преступлений.