Բրիսթոլի համալսարանի մի խումբ բրիտանացի գիտնականներ աշխատում են «խելացի տաբատ» ստեղծելու շուրջ, որում ներկառուցված են արհեստական մկաններ։ Daily Telegraph-ը հայտնում է, որ տեխնոլոգիական նորարարությունը կօգնի բնակչության խոցելի խմբերին (հաշմանդամներին ու տարեցներին) լուծել շարժունակության հետ կապված խնդիրները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Մշակման յուրահատկությունն այն է, որ այն տեղաշարժման հետ կապված խնդիրներ ունեցող լրացուցիչ օժանդակություն կապահովի քայլելու ժամանակ: Բացի այդ, գիտնականները նշում են, որ ռոբոտական տաբատները նրանց կօգնեն վեր կենալ հաշմանդամի սայլակներից եւ բարձրանալ աստիճաններով՝ «արձագանքելով մարմնի դիրքի բոլոր փոփոխություններին»: Ինչպես սպասվում Է, հագուստը նաեւ կդյուրացնի հանգնվելու գործողությունը:
Պարբերականի տվյալներով՝ Մեծ Բրիտանիայում ապրում Է հենաշարժողական համակարգի խանգարումներ ունեցող մոտավորապես 10 մլն մարդ եւ գրեթե 1,2 մլն մարդ, որոնք կրում են ինսուլտի հետեւանքները:
Մասնագետների խոսքով՝ գյուտը նույնիսկ թույլ կտա ազատել տարեցներին հաշմանդամի սայլակներ օգտագործելուց: Սակայն, նախագծի հեղինակների կարծիքով, դրա իրագործման համար կպահանջվի առնվազն 10 տարի։

Группа британских ученых из Бристольского университета работает над созданием «умных брюк», в которые встроены «искусственные мышцы». Как сообщила газета Daily Telegraph, технологическая новинка поможет уязвимым категориям населения (инвалидам и пожилым людям) справиться с проблемами мобильности, передает ТАСС.
Уникальность разработки заключается в том, что она обеспечит людям, испытывающим проблемы при передвижении, дополнительную поддержку во время ходьбы. Кроме того, как отмечают ученые, роботические брюки помогут им вставать с инвалидных кресел и подниматься по лестнице, «реагируя на любые изменения» положения тела. Как ожидается, одежда также облегчит процедуру одевания.
По данным издания, в Великобритании насчитывается около 10 млн людей с нарушениями опорно-двигательной системы и почти 1,2 млн человек, которые переживают последствия инсульта. «Поскольку мы все стареем и живем дольше, мы хотим поддерживать нашу мобильность максимально длительное время», - сказал профессор лаборатории робототехники Бристольского университета Джонатан Росситер.
Разработка стала возможной благодаря гранту в размере £2 млн ($2,6 млн), предоставленному Научно-исследовательским советом по инженерным и физическим наукам (Engineering and physical sciences research council) Соединенного Королевства, который инвестирует средства в инновационные проекты.
По словам специалистов, изобретение даже позволит освободить пожилых людей от использования инвалидных кресел. Однако, по мнению авторов проекта, на его реализацию уйдет как минимум 10 лет.