Ոչ թե ես եմ դիմել ոստիկանությանը, այլ իրենք են խնդրել տրամադրել փաստերը: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 23-ին, Երեւանի ավագանու ընտրություններում քվեարկելուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում նշեց Երեւանի քաղաքապետի ԲՀԿ-ի թեկնածու Նաիրա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով իր հասցեին սոցիալական ցանցերում հնչող վիրավորանքներին ու սպառնալիքներին:
«Դրանք վերաբերել են բացարձակապես պետական կառույցներում աշխատողների կողմից իմ, Արտակ Զեյնալյանի, Արամ Սարգսյանի, Էդմոն Մարուքյանի հասցեին հնչեցրած հայհոյանքներին: Դրանք վերաբերել են բացառապես ՔՊ անդամների, «Իմ քայլը» դաշինքի թեկնածուների կողմից զազրախոսություններին:
Արձագանքել է նաեւ օմբուդսմենը իմ հանդեպ այդ անբարո արշավին, ինքն է ներկայացրել դատախազություն այդ փաստերը: Ես խնդիրը տեղափոխել եմ միջազգային հանրություն, բոլոր իրավապաշտպան կառույցները ստացել են այդ տեղեկատվությունը: Սա ես չեմ անում ինձ համար, մյուսների համար, որպես եվրոպական կառույցներում աշխատող պատգամավոր հետամուտ եմ լինելու, որ բոլորը, որոնք իմ երկիրը տեղափոխում են ատելության քարոզի, բարոյալքման դաշտ, ստանան իրենց պատասխանատվությունը: Մենք իրավունք չունենք ընտրական գործընթացը վերածել ատելության քարոզի»,-հայտարարեց նա:
Հարցին, թե որքանով է ճիշտ ՀՀ ներքաղաքական հարցը քննարկման առարկա դարձնել միջազգային կառույցներում, Զոհրաբյանը պատասխանեց. «Դա շատ ճիշտ է, որովհետեւ դա Հայաստանի ներքին հարցը չէ: Մենք միջազգային հանրության անդամ ենք, ընդունել ենք այն արժեքային համակարգը, որը ԵԽ կանոնադրության մեջ է նշված, իսկ այդ դրությներից մեկը ազատ մրցակցությունն է, միմյանց չվիրավորելը, չվարկաբեկելը: Մենք պարտավոր ենք առաջնորդվել դրանով»:
Նաիրա Զոհրաբյանը նաեւ հայտարարեց, որ միանում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հորդորին եւ նորից համերաշխության ձեռք են մեկնում բոլոր քաղաքական ուժերին: «Այսօր բոլորին ցանկանում եմ արդար մրցապայքար, հույս ունեմ, որ չի կիրառվելու որեւէ վարչական ռեսուրս, չի լինելու ճնշում ընտրողի կամքի վրա, Երեւանի ընտրությունները չի տեղափոխվելու իշխող կուսակցության հստահության հանրաքվեի, ինչպես իրենք արեցին քարոզարշավի ժամանակ: Պատրաստ ենք բոլորի հետ աշխատել համերաշխության մթնոլորտում: Պատրաստ ենք բոլորի հետ կառուցել նոր Հայաստանը»,-ընդգծեց նա:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ սեպտեմբերի 23-ին, ընթանում են Երեւանի ավագանու արտահերթ ընտրությունները, որոնք կտեւեն մինչեւ երեկոյան 20.00-ն: Երեւանի ավագանու ընտրություններին մասնակցում է 12 քաղաքական կուսակցություն ու դաշինք:

Это не я обратилась в Полицию, а правоохранители обратились ко мне с просьбой предоставить факты. Об этом заявила в беседе с журналистами 23 сентября возглавляющая список «Процветающей Армении» на выборах в Совет старейшин Еревана Наира Зограбян, говоря об угрозах и оскорблениях в ее адрес, размещенных в соцесетях.
«Речь идет об оскорблениях в мой адрес, в адрес Артака Зейналяна, Арама Саркисяна, Эдмона Марукяна. Речь идет о клевете со стороны членов «Гражданского договора», кандидатов блока «Мой шаг». Безнравственную кампанию против меня зафиксировал также омбудсмен, это он представил факты в прокуратуру. Я же перенесла проблему на международную площадку, все правозащитные структуры получили от меня эти данные. Я делаю это не для себя, а для других, и как депутат, работающий в европейских структурах, буду последовательна, чтобы все, кто бросает мою страну в поле агитации ненависти, потери нравственности, понесли за это ответственность. Мы не имеем права превращать избирательный процесс в агитацию ненависти», - сказала она.
На вопрос о том, насколько правильно превращать внутриполитический вопрос Армении в предмет обсуждения в международных структурах, Зограбян ответила: «Это очень правильно, поскольку это не внутренний вопрос Армении. Мы – часть международного сообщества, мы приняли систему ценностей, прописанную в уставе Совета Европы, и одно из положений устава – это свободная конкуренция, без оскорбления и компрометации друг друга. Мы обязаны руководствоваться этим», - сказала она.
Наира Зограбян добавила, что присоединяется к призыву премьер-министра Никола Пашиняна, и протягивает руку солидарности всем политическим силам.
«Я желаю всем сегодня справедливой конкуренции, я надеюсь, что не будут использованы административные ресурсы, не будет давления на волю избирателей, выборы Еревана не превратятся в референдум доверия правящей партии, как это было сделано во время предвыборной агитации. Мы готовы работать со всеми в атмосфере солидарности. Готовы вместе со всеми строить новую Армению», - подчеркнула она.
Напомним, что выборы в Совет старейшин Еревана стартовали с 08:00 часов 23 сентября, они продлятся до 20:00. В выборах принимают участие 12 партий и блоков.