Օրերս «Հայփոստի» մաքսային հսկողության գոտում խոշոր խմբաքանակով թմրամիջոցի ապօրինի արտահանման դեպք է բացահայտվել: Մաքսային զննման արդյունքում հայտնաբերվել է նախնական 13,7 կգ ընդհանուր քաշով, կնոջ դիմապատկերով 4 քանդակ՝ պատրաստված «մետամֆետամին» տեսակի թմրանյութից։ Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնեցին ՊԵԿ–ի մամուլի ծառայությունից։
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել է, որ Իրանի քաղաքացի Ա.Ս.-ն փոստային ծառայության միջոցով թմրանյութից պատրաստված քանդակները Հայաստանից մաքսանենգ ճանապարհով փորձել է առաքել Ավստրալիա։ Պարզվել է նաև, որ վերջինիս աջակցել է ՀՀ քաղաքացի Ն.Ս.-ն։
Փաստի առթիվ ՊԵԿ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով։

На днях в зоне таможенного контроля «Айпост» был раскрыт случай незаконного вывоза крупной партии наркотиков. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Комитета по государственным доходам Армении.
В ходе таможенного досмотра были обнаружены четыре скульптуры в виде женских масок общим весом в 13,7 кг, изготовленных из метамфетамина.
В результате проведенных сотрудниками управления по борьбе с контрабандой КГД и управления по борьбе с незаконным оборотом наркотиков полиции Армении оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что гражданин Ирана А.С. посредством почтовой службы пытался контрабандой через Армению переправить маски из наркотиков в Австралию.
Кроме того выяснилось, что ему оказывал помощь гражданин Армении Н.С.
По данному факту в следственном управлении КГД было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного статьей 267.1 (Контрабанда наркотиков в особо крупных размерах) Уголовного кодекса Армении.