Գերմանիան եւ Սաուդյան Արաբիան համաձայնել են հաղթահարել դիվանագիտական սկանդալը, որի արդյունքում Ռիադը հետ էր կանչել Բեռլինից իր դեսպանին եւ պատժել երկրում գործող գերմանական ընկերություններին, հաղորդում է Reuters-ը:
Սկանդալը տեղի էր ունեցել անցյալ տարվա նոյեմբերին, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար Զիգմար Գաբրիելի՝ Եմենում պատերազմի կապակցությամբ մեկնաբանությունների պատճառով: Լարվածությունը խորացրեց նաեւ Սաուդյան Արաբիային գերմանական զենքի արտահանման մորատորիումը:
Գերմանիայի նոր արտգործնախարար Հայկո Մաասը մի քանի ամիս աշխատում էր ճգնաժամը լուծելու ուղղությամբ: Այս ամսվա սկզբին Բեռլինը Սաուդյան Արաբիային չորս հրետանու համակարգերի մատակարարման մասին պայմանագիր էր կնքել, ինչը, ըստ պաշտոնական անձանց, արագացրեց մերձեցումը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Սաուդյան Արաբիի գործընկեր Ադել ալ Ջուբեյրի հետ զրույցում Մաասը նշել է, որ անկեղծորեն զղջում է «թյուրիմացությունների» համար, որոնք խաթարեցին երկրների միջեւ «ուժեղ եւ ռազմավարական կապերը»: «Մենք հնարավոր ամեն ինչ կանենք, որպեսզի թագավորության հետ ավելի սերտ համագործակցենք, քան առաջ», - ասել է նա:
Սաուդյան նախարարը ողջունել է Մաասի հայտարարությունը եւ կապերը ակտիվացնելու համար նրան հրավիրել թագավորություն,: Նա Բեռլինի եւ Ռիադի միջեւ «բոլոր ոլորտներում սերտ համագործակցության նոր փուլի» մասին է հայտարարել:
Պաշտոնական անձինք Reuters-ին հայտնել են, որ Սաուդյան Արաբիայի դեսպանը շուտով կվերադառնա Բեռլին: Մի քանի շաբաթ ուշացումից հետո Գերմանիայի նոր դեսպան Յորգ Ռանաուն այժմ իր հավատարմագրերը կստանա:
«Գորդյան հանգույցը քանդվեց», - ասել է Գերմանիայի առեւտրի եւ արդյունաբերության պալատի ներկայացուցիչ Ֆոլկեր Տրեյերը, ով գտնվում է Ռիադում: «Դիվանագիտությունը հաղթեց», - ասել է նա: «Յուրաքանչյուրը, ում մենք այստեղ հանդիպեցինք, հստակ հասկացրեցին որ ուզում են նորից աշխատել մեզ հետ»:

Германия и Саудовская Аравия договорились преодолеть дипломатический скандал, в результате которого Эр-Рияд отозвал своего посла из Берлина и наказал немецкие фирмы, действующие в стране, передает Reuters.
Скандал возник в ноябре прошлого года из-за комментариев тогдашнего главы МИД ФРГ Зигмара Габриэля в связи с войной в Йемене. Напряжение усугубил также мораторий на экспорт германских вооружений в Саудовскую Аравию.
Новый глава МИД ФРГ Хейко Маас, подстрекаемый немецким бизнесом, несколько месяцев работал над разрешением кризиса. Ранее в этом месяце Берлин подписал контракт на поставку четырех артиллерийских систем в Саудовскую Аравию, что, по словам официальных лиц, ускорило сближение.
Выступая вместе со своим саудовским коллегой Аделем аль-Джубейром на полях Генассамблеи ООН, Маас отметил, что искренне сожалеет о «недоразумениях», которые подорвали «сильные и стратегические связи» между странами. «Мы сделаем все возможное, чтобы сделать партнерство с королевством более сильнее, чем раньше», - отметил он.
Саудовский министр приветствовал заявление Мааса и пригласил его в королевство, чтобы активизировать связи. Он заявил о «новом этапе тесного сотрудничества во всех областях» между Берлином и Эр-Риядом.
Официальные лица сообщили агентству Reuters, что ожидается, что в Берлин вскоре вернется посол Саудовской Аравии. После нескольких недель задержки новый посол Германии в Саудовской Аравии Йорг Ранау теперь получит свою аккредитацию.
«Гордиев узел разрублен», - сказал представитель торгово-промышленной палаты Германии Фолькер Трейер, который находится в Эр-Рияде. «Дипломатия восторжествовала», - сказал он. «Все, кого мы встретили здесь, ясно дали понять, что они хотят снова работать с нами».