Հնարավոր է՝ Իրանը դուրս գա Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրից, եթե Եվրոպայի առաջարկած հատուկ ֆինանսական մեխանիզմը չաշխատի: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, փոխանցում է Mehr-ը:
Ի պատասխան հարցին՝ սա կարո՞ղ է առիթ դառնալ ԱՄՆ կողմից հարձակման համար, նա նշել է, թե եթե Միացյալ Նահանգները համարի, որ նման հարձակման մեջ կհաջողի, ապա կարող է դրան դիմել: Նրա խոսքով՝ Իրանը ծրագրում է նավթի արտահանման վրա սահմանված ԱՄՆ պատժամիջոցները շրջանցել այլ արժույթներով առեւտրի միջոցով:
«Դուք նայում եք մեր շուրջը եղած ամերիկյան բոլոր բազաներով քարտեզին եւ ասում. «Ինչո՞ւ են իրանցիներն իրենց երկիրը տեղադրել այս բոլոր բազաների կենտրոնում»: Մենք մեր տարածաշրջանում ենք: Մենք չենք ներխուժել եւ ոչ մի երկիր: Մենք զորք չենք ուղարկում այնտեղ, որտեղ մեզ չեն խնդրել: Մենք ոչ մի երկիր չենք ռմբակոծել: Մենք չենք նվաճել ուրիշ երկրի տարածքը»,- նշել է Զարիֆը:

Иран может выйти из Совместного всеобъемлющего плана действий, если предложенный Европой специальной финансовый  механизм не сработает. Об этом заявил глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф, передает Mehr.
На вопрос о том,  может ди это стать поводом для нападения со стороны США, он отметил, что если Соединенные Штаты посчитают, что это могут преуспеть в таком нападении, то они могут пойти на это. По его словам, Иран планирует обойти США санкции на экспорт нефти, посредством  торговли в других валютах.
«Вы смотрите на карту со всеми американскими базами вокруг нас и говорите: «Почему эти иранцы расположили свою страну в центре всех этих баз? Мы в нашем регионе. Мы не вторгались ни в одну страну. Мы не отправляли войска туда, куда нас не просили. Мы не бомбили ни одну страну. Мы не завоевывали территорию другой страны», - отметил Зариф.