Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթաց է նկատվում։ Այս մասին Բաքվում հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գլխավոր քարտուղարի օգնականի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ջորջ Քենթը՝ տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նրա խոսքերով՝ Ադրբեջանում բոլորը հետաքրքրված են «հակամարտության խաղաղ կարգավորմամբ»։
«Երկիր այցի ընթացքում մենք ընդգծեցինք վերջին ժամանակներս հակամարտության լուծման գործընթացում ձեռքբերված առաջընթացը, այդ թվում՝ Նյու Յորքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, ինչպես նաեւ՝ Դուշանբեում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը»,- ասել է Քենթը։
Քենթը հավելել է, որ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ՝ ԱՄՆ-ը լրջորեն է վերաբերվում Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա հակամարտության կարգավորման գործում իր պարտավորություններին։
«Այս ամսվա ընթացքում, երկու շաբաթից, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կայցելեն տարածաշրջան։ Կցանկանայի նշել, որ զինվորականների շփման գծում լարվածության մակարդակը նվազել է։ Կողմերին կոչ ենք անում շարունակել առաջընթացն այս ուղությամբ»,- ասել է նա։

В процессе урегулирования карабахского конфликта наблюдается прогресс. Об этом заявил в Баку заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джордж Кент, передает РИА Новости.
По его словам, в «Азербайджане все заинтересованы в мирном урегулировании конфликта». «Во время визита в страну мы подчеркнули продвижения, достигнутые в последнее время в процессе разрешения конфликта, включая встречу глав МИД Азербайджана и Армении в Нью-Йорке, а также встречу президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Душанб»", — сказал Кент.
Как один из сопредседателей Минской группы ОБСЕ, США серьезно относятся к своим обязательствам по урегулированию конфликта на основе Мадридских принципов, добавил Кент.
«В этом месяце, через две недели, сопредседатели МГ ОБСЕ совершат визит в регион. Хочу отметить, что уровень напряженности на линии соприкосновения войск снизился. Призываем стороны продолжить двигаться в этом направлении», — сказал Кент.