Լեգենդար վրացի նկարիչ, ինքնուս Նիկո Փիրոսմանիի «Լաչակով վրացուհին» նկարը Լոնդոնում Sotheby's աճուրդում վաճառվել է 2,23 մլն ֆունտով (2,84 մլն դոլար) այն դեպքում, երբ այն գնահատվում էր 500-700 հազար ֆունտ, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»։
Նկարի գնորդի անունը, համաձայն աճուրդի պայմանի, չի նշվում։ Հետաքրքրական է, որ սա ամենաբարձր գինն է, որը երբեւէ վճարվել է Փիրոսմանիի նկարի համար։
«Լաչակով վրացուհին» նկարի առաջին սեփականատերը ավստրիացի գրող Ստեֆան Ցվայգն է եղել, որը նկարիչի աշխատանքներին ծանոթացել է 1928 թվականին Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ։
Նկարը պահպանվել է գրողի տանը Զալցբուրգում մինչեւ նա կարտագաղթեր Բրազիլիա։ Ցվայգի մահվանից հետո 1942 թվականին նկարը փոխանցվել է նրա առաջին կնոջը՝ Ֆրիդերիկա Մարիա Ցվայգին, որը 1953 թվականին այն նվիրել է Ստեֆան Ցվայգի միջազգային համայնքի հիմնադիր, դոկտոր Հարրի Զոոնին։
Իր հերթին Զոոնը 1981 թվականին նկարը նվիրել է Նյու Յորքի պետական համալսարանի Ռիդի գրադարանին, որտեղ էլ այն գտնվել է մինչեւ աճուրդը։

Картина легендарного грузинского художника-самоучки Нико Пиросмани «Грузинка в лечаки» («Грузинка с бубном») ушла с аукциона Sotheby's в Лондоне за 2,23 млн фунтов ($2,84 млн) при том, что эстимейт лота составлял 500-700 тыс. фунтов, передает Интерфакс.
Покупатель картины, согласно условиям аукциона, не называется. Примечательно, что это самая высокая цена, когда-либо заплаченная за картину Пиросмани.
Первым владельцем картины «Грузинки в лечаки» был австрийский писатель Стефан Цвейг, который познакомился с работами Пиросмани во время своего визита в Москву в 1928 году.
«Цвейг, как поклонник Анри Руссо и примитивистского искусства в целом, увидев работы Пиросмани в Третьяковской галерее, сказал, что тот станет истинным открытием для Европы, и прозвал художника Великим Пиро», - отмечается на сайте Sotheby's.
Картина хранилась в доме Цвейга в Зальцбурге вплоть до эмиграции писателя в Бразилию. После смерти Цвейга в 1942 году картина перешла во владение его первой жены Фридерики Марии Цвейг, которая в 1953 году подарила ее доктору Гарри Зоону, основателю Международного общества Стефана Цвейга. В свою очередь, профессор Зоон в 1981 году преподнес картину в дар библиотеке Рида нью-йоркского Государственного университета во Фредонии, где она и находилась в Цвейговском зале вплоть до нынешних торгов.