Հնդկական Բանգալոր նահանգի ոստիկանությունը Հայաստանում կանանց թրաֆիքինգ կազմակերպելու կասկածանքով կալանավորել է մի տղամարդու։
Բանգալորի օդանավակայանում ոստիկանությունը կանխել է Կերալա նահանգից 32 բուժքույրերի մեկնումը Հայաստան՝ իբր Ավանդական բժշկության համալսարանում գերմաներեն սովորելու համար՝ տեղեկացնում է Times of India-ն։
Ոստիկանությունում հայտնել են, որ կալանավորված Թոնի Թոմը գերմաներենի ուսուցման հայտարարություն է տվել։ Նա վստահեցրել է, որ արտասահմանում բժշկական կրթությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ է գերմաներենի իմացություն, եւ նրանք կարող են այն սովորել Ավանդական բժշկության համալսարանում։
Կանանցից յուրաքանչյուրը դեպի Հայաստան տոմսերի եւ վիզայի համար վճարել է մոտ 420 դոլար եւ եւս 1200 դոլար՝ ուսուցման կուրսի համար։ Բոլոր տուժածները պատմել են, որ Թոմն իրենց խոստացել էր հետադարձ տոմսեր։
Ոստիկանությունում նշել են, որ թրաֆիքինգի մասին կասկածել են, երբ իմացել են, որ առաջարկվում է բժշկական համալսարան, սակայն ուսանողներին ուղարկում են գերմաներեն սովորելու։ «Մենք վստահ չենք, թե նա ինչ էր պատրաստվում անել աղջիկների հետ Հայաստանում, սակայն այդ համալսարանում նման կուրսեր չկան»,- հայտարարել են ոստիկանության ներկայացուցիչները։

Полиция индийского штата Бангалор арестовала мужчину по подозрению в организации траффикинга женщин в Армению.
В аэропорту Бангалора полиция пресекла попытку отправки 32 медсестер из штата Керала на короткий курс по изучению немецкого языка в Университете традиционной медицины в Армении, сообщает Times of India
Как сообщили в полиции, арестованный Тони Том дал объявление о курсах немецкого языка. Он уверял, что для продолжения медицинского образования за рубежом студентам необходимо знать немецкий, и они смогут выучить его в Университете традиционной медицины.
Каждая женщина заплатила около 420 долларов за визу и билеты в Армению и еще 1,200 долларов за сам курс обучения. Все потерпевшие рассказали, что Том обещал им обратные билеты из Армении.
В полиции отмечают, что они заподозрили траффикинг, так как был предложен медицинский университет, а студентов отправляли на изучение немецкого языка. «Мы не уверены в том, что он собирался сделать с девушками в Армении, однако в том университете нет подобных курсов», - заявили представители полиции.