Հայերը հիշում են, թե ինչ են կորցրել, եւ հայերն աշխարհի մասին են երազում, որը հարգանքի տուրք կմատուցի նրանց հիշատակին, ում իրենք կորցրել են: Այս մասին Գյումրիում 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի 30-րդ տարելիցին իր ելույթում ասաց Կանզասի նահանգապետ Ջեֆ Քոյլերը:
Քոյլերը նշեց, որ այսօր ինքը Գյումրիում է որպես Կանզասի բնակիչների ներկայացուցիչ, որոնք ճակատագրի կամքով հարաբերություններով կապված են Հայաստանի զարմանահրաշ մարդկանց հետ: Նա նշեց, որ 30 տարի առաջ չէր պատկերացնի, որ երբեւէ Գյումրի կվերադառնա որպես նահանգապետ եւ այս առանձնահատուկ օրը կկիսի հայերի ապրումները:
«Դեկտեմբերի 7-ն ինձ ընդմիշտ փոխեց: Ես աշխատանքի գնացի Պետքարտուղարություն, եւ այնտեղ լսեցինք աղետի մասին նորությունները: Այդ առավոտ մենք տեսանք Գյումրիի լուսանկարները՝ ավերված շենքեր եւ հազարավոր զոհեր: Ես դա երբեք չեմ մոռանա»,- ասաց նա:
Ջեֆ Քոյլերը հիշեցրեց, որ իրենք զանգահարել են ընտրված նախագահ Բուշին, ներկայացրել, թե ինչ է տեղի ունեցել: «Բուշը հայտարարեց, որ մենք պետք է օգնենք: Չնայած Խորհրդային Միությունը երբեք չէր ընդունում միջազգային օգնությունը, նա այդ ժամանակ կարեւոր համարեց Հայաստանին օգնելը»,- շեշտեց Քոյլերը:
Հայաստան ուղեւորվեցին 70 ամերիկացիներ, եւ այն, ինչ նրանք տեսան քաղաքում, դժվար էր պատկերացնել: «Դա այն պատկերն է, որը չեմ կարող նկարագրել, բայց մենք ինչ-որ յուրահատուկ բան տեսանք. մենք դարձանք հայերի ֆանտաստիկ ոգու վկաները, սիրո, բարության եւ հերոսականության ոգու: Մենք հայերի հանդիպեցինք, որոնք ձգտում էին հաղթահարել վիթխարի աղետը»,- նշեց նահանգապետը:
«Այսօր, երբ ես հանդիպում եմ ամբողջ աշխարհի հայերի հետ, ես նրանց ընդունում եմ որպես շատ յուրահատուկ մարդկանց՝ մշակույթով, գիտությամբ եւ արժանապատվությամբ: 1988 թվականի մեծ դասն այն է, որ երբ Հայաստան ժամանեցինք, մեզնից շատերը կարծում էին, որ Հայաստանի լավագույն օրերը հետեւում են մնացել: Այսօր մենք գիտենք՝ Հայաստանի լավագույն օրերն առջեւում են, եւ ահա թե ինչու: Շատ մարդկանց հիշողությունը մարում է, բայց հայերը հիշում են, եւ այս պատճառով եք դուք յուրահատուկ: Հայաստանն առանձնահատուկ կերպով է առնչվել ինձ, իմ ընտանիքին, իմ պետությանը եւ իմ երկրին: Անկախ հանգամանքներից՝ Կանզասը եւ Ամերիկան կմնան ձեր բարեկամները»,- եզրափակեց նա:

Армяне помнят, что они потеряли, и армяне мечтают о мире, который будет чтить тех, кого они потеряли. Об этом заявил губернатор Канзаса Джефф Койлер в своей речи в Гюмри в 30-ую годовщину разрушительного землетрясения 1988 года.
Койлер отметил, что он сегодня находится в Гюмри как представитель жителей Канзаса, которые по воле судьбы связаны отношениями с удивительными людьми Армении. Он отметил, что 30 лет назад он бы не представил, что он когда-либо вернется в Гюмри в качестве губернатора и разделит переживания армян в этот особый день.
«7 декабря изменило меня навсегда. Я поехал на работу в Госдепартамент, и там мы услышали новости о катастрофе. Тем утром мы увидели фотографии Гюмри: разрушенные здания и тысячи погибших. Я никогда не забуду это», - сказал он.
Джефф Койлер напомнил, что они позвонили избранному президенту Бушу, рассказали, что произошло. «Буш заявил, что мы должны помочь. Хотя Советский Союз никогда не принимал международную помощь, он считал важным помочь Армении в то время», - подчеркнул Койлер.
Семьдесят американцев направились в Армению, и то, что они видели в городе, было трудно представить. «Это та картина, которую я не могу описать, но мы увидели что-то особенное: мы стали свидетелями фантастического духа армян, духа любви, доброты и героизма. Мы встретились с армянами, которые стремились преодолеть грандиозную катастрофу», - отметил губернатор.
«Сегодня, когда я встречаюсь с армянами по всему миру, я принимаю их как очень особенных людей с культурой, наукой и достоинством. Большой урок 1988 года заключается в том, что, когда мы прибыли в Армению, многие из нас считали, что лучшие дни Армении позади. Сегодня мы знаем: лучшие дни Армении впереди, и вот почему. Память многих людей угасает, но армяне помнят, и поэтому вы особенные. Армения коснулась меня, моей семьи, моего государства и моей страны особым образом. Независимо от обстоятельств, Канзас и Америка останутся вашими друзьям»,- заключил он.