Համբուրգում դեկտեմբերի 7-ին կայացած Քրիստոնեադեմոկրատական միության համագումարում նոր նախագահ է ընտրվել Անեգրետ Կրամպ-Կարենբաուերը։ Նրա օգտին են քվեարկել համագումարի 999 պատվիրակներից 517-ը։ Նրա մրցակից Ֆրիդրիխ Մերցի համար տվել են 482 ձայն։ ՔԴՄ-ի նոր ղեկավարն ընտրվել է քվեարկության երկրորդ փուլի արդյունքներով՝ տեղեկացնում է DW-ը։
Անգելա Մերկելը, ով ղեկավարել է կուսակցությունը 18 տարի, այլեւս իր թեկնածությունը չի առաջադրել։ Միեւնույն ժամանակ, նա մտադիր է մինչեւ ժամկետի ավարտը եւ 2021թ․ խորհրդարանական ընտրությունները մնալ ԳԴՀ կանցլեր։
Ելույթ ունենալով իր կուսակիցների առջեւ՝ Աննեգրետ Կրամպ-Կարենբաուերը նշել է , որ Քրիստոնեադեմոկրատական միությունը տարբեր ճաշակների համար ապրանքներով կրպակ չէ։ Նրա խոսքերով՝ կուսակցությունը պետք է ամուր հենվի այն արժեքներից կազմված հիմքի վրա, որոնք արտահայտված են կուսակցության անվանման առաջին՝ «քրիստոնեական» բառի մեջ։
Կրամպ-Կարենբաուերը ՔԴՄ-ին կոչ է արել աջակցել եվրոպական անվտանգության խորհրդի եւ եվրոպական բանակի ստեղծման գաղափարին։ Նա նաեւ կոչ է արել առաջ քաշել այնպիսի գաղափարներ, որոնք կհիացնեն մարդկանց։

Новым председателем Христианско-демократического Союза (ХДС) на съезде в Гамбурге в пятницу, 7 декабря, избрали Аннегрет Крамп-Карренбауэр. За нее проголосовали 517 из 999 делегатов съезда. За ее соперника Фридриха Мерца было подано 482 голоса. Новая глава ХДС была избрана по результатам второго тура голосования, передает DW
Ангела Меркель, руководившая партией 18 лет, на этот пост больше не баллотировалась. В то же время она намерена оставаться канцлером ФРГ до окончания срока правления и следующих парламентских выборов в 2021 году.
Выступая перед делегатами съезда перед голосованием, Аннегрет Крамп-Карренбауэр отметила, что Христианско-демократический союз не является своего рода лавкой с товарами на любой вкус. По ее словам, партия должна прочно опираться на фундамент из ценностей, которые в названии партии отражены в первом слове «христианский».
Аннегрет Крамп-Карренбауэр призвала ХДС поддержать идею создания европейского совета безопасности и европейской армии. Общие интересы в области безопасности следует не только формулировать, но и добиваться их реализации, заявила она. Политик призвала партию вырабатывать идеи, способные восхищать людей.