Սպասվում է, որ ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը մինչեւ տարվա վերջը պետք է որոշված լինի։ Այս մասին «Բելառուս 1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է Բելառուսի նախագահի մամուլի քարտուղար Նատալյա Էյսմոնտը՝ տեղեկացնում է ԲԵԼՏԱ-ն։
«Այդ հարցի քնարկումը ոչ թե բուռն էր, այլ շատ բուռն էր։ Կրքերի բորբոքումն այնպիսին էր, որ վերջում բոլորը ստիպված էին բոլորից ներողություն խնդրել»,- նշել է մամուլի քարտուղարը։
«Ինչպես երեկ հայտարարեց մեր նախագահը (Ալեքսանդր Լուկաշենկոն-խմբ․), այդ հարցն արդեն լուծված է։ Եւ լուծված է այն իմաստով, որ ամեն ինչ կլինի բացարձակապես կազմակերպության կանոնադրության հիման վրա։ Այսօրվա դրությամբ որոշակի է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման որոշումը անդամ երկրների կողմից կստորագրվի աշխատանքային կարգով։ Մեխանիզմը կլինի այսպիսին՝ տվյալ պաշտոնի թեկնածուն (նա Բելառուսի ներկայացուցիչն է) մոտակա ժամանակներս կշրջի բոլոր անդամ-երկրներով, կծանոթանա երկրների ղեկավարների հետ, ինչ-որ իմաստով հարցազրույց կանցնի։ Դրանից հետո իրադարձությունների դրական զարգացման դեպքում անդամ-երկրի ղեկավարը կստորագրի նրա նշանակման հրամանագիրը»,- ասել է Էյսմոնտը։
«Ինչ վերաբերում է քվորումին, որքան ես գիտեմ, այդ մասին խոսել է Ղազախստանի նախագահը՝ եթե մասնակից երկրներից մեկը որեւէ որոշման տակ չի ստորագրում, ապա իրավունք ունի այն չկատարել։ Ինչը պետությունների ղեկավարների կողմից միանշանակ որոշվել եւ բոլորի կողմից, այդ թվում ՌԴ նախագահի կողմից հավանության է արժանացել, այն է, որ տվյալ հարցը կլուծվի մինչեւ Նոր տարի։ Իսկ որոշման մեխանիզմը, որի մասին պատմեցի, առաջարկել է մեր նախագահը։ Դա եւս հավանության է արժանացել»,- պարզաբանեց մամուլի քարտուղարը։

Ожидается, что вопрос о назначении нового генерального секретаря ОДКБ должен быть решен до конца года. Об этом в интервью телеканалу «Беларусь 1» заявила пресс-секретарь президента Беларуси Наталья Эйсмонт, сообщает БЕЛТА.
«Обсуждение этого вопроса было не бурным, а очень бурным. Здесь накал страстей был таким, что извиняться в финале пришлось всем перед всеми», - отметила пресс-секретарь.
«Как вчера заявил наш президент (Александр Лукашенко –ред.), этот вопрос уже решен. И решен он вот в каком ключе: все будет абсолютно в рамках устава организации. На сегодняшний день определено, что решение о назначении нового генерального секретаря ОДКБ главами государств-участниц будет подписано в рабочем порядке. Механизм будет выглядеть так: кандидат на данную должность (это представитель Беларуси) объедет в ближайшее время все страны-участницы, познакомится с лидерами стран, пройдет своего рода собеседование. После этого при позитивном развитии событий руководитель страны-участницы подпишет решение о его назначении», - рассказала пресс-секретарь.
«Что касается кворума - насколько я знаю, об этом говорил президент Казахстана - если какая-либо страна - участница ОДКБ не подписывается под каким-либо решением, то она имеет право его не исполнять. Что определено главами государств однозначно и поддержано всеми, в том числе президентом России, - это то, что данный вопрос должен быть решен до Нового года. А механизм решения, о котором я рассказала выше, предложил уже наш Президент. И он также был поддержан», - резюмировала Наталья Эйсмонт