«Ծղոտե գլխարկ» մականունով բոլիվիացի թմրավաճառ Խորխե Ռոկա Սուարեսը հիվանդանոցից փախուստի է դիմել, ուր նա տեղափոխվել էր բանտից առողջական խնդիրների պատճառով, փոխանցում է ՌԲԿ-ն։
Հանցավորության դեմ պայքարի հատուկ ուժերի փոխտնօրեն Ֆերնանդո Ռոխասի խոսքով՝ Սուարեսը 10 օր հիվանդանոցում մնալու թույլտվություն էր ստացել․ «Ցավոք, մենք պետք է հաստատենք այդ մարդու փախուստը»։
Սուարեսը ավելի ուշ տեղական լրատվամիջոցներին հայտնել է, որ չի փախել, այլ գնացել է գյուղ իր ընտանիքի մոտ։ Ոստիկանության հրամանատարի խոսքով՝ նա հետ կուղարկվի բանտ։
Սուարեսը ԱՄՆ-ում 35 տարի պատիժը կրելուց հետո տեղափոխվել է Բոլիվիա, որտեղ նա ազատազրկված կմնա եւս 15 տարի։ Նա Բոլիվիայում «կոկաինի արքա» մականվամբ հայտնի Ռոբերտո Սուարես Գոմեսի զարմիկն է։ Ըստ La Cronica-ի տվյալների՝ նրանք թմրաբարոն Պաբլո Էսկոբարի ղեկավարած Մեդելին կոկաինի կարտելի մատակարարներն էին։

Боливийский наркоторговец Хорхе Рока Суарес по прозвищу Соломенная Шляпа сбежал из больницы, куда его доставили из тюрьмы из-за проблем со здоровьем, передает РБК со ссылкой на Pagina Siete.
По словам замдиректора Специальных сил по борьбе с преступностью Фернандо Рохаса, Суарес получил разрешение на пребывание в больнице в течение десяти дней. «К сожалению, мы должны подтвердить побег этого человека, отбывавшего арест», — добавил он.
Позднее сам Суарес заявил местным СМИ, что он «не сбежал», а отправился в свою деревню к своей семье. По словам командира полиции Фаустино Мендосы, наркобарон будет отправлен обратно в тюрьму.
Суарес отбывал наказание в США в течение 35 лет, в этом году его перевели в Боливию, где он должен находиться в заключении еще 15 лет. Он является племянником Роберто Суареса Гомеса, который известен в Боливии как «король кокаина». По данным La Cronica, они были поставщиками колумбийского Медельинского картеля, которым руководил наркобарон Пабло Эскобар.