ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 2231 բանաձեւը չի արգելում Իրանի հրթիռային գործունեությունը։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Մուհամմեդ Ջավադ Զարիֆը՝ տեղեկացնում է Tasnim-ը։
«Հրթիռների մասին հարցը երբեք բանակցությունների թեմա չի եղել, եւ 2231 բանձեւում չկա այդպիսի դրույթ, որն արգելում է Իրանին համապատասխան գործունեություն իրականացնել․․․  Մեր պաշտպանական դոկտրինան հիմնականում հիմնված է զսպելու վրա եւ պաշտպանական է, ոչ թե՝ հարձակողական»,- ասել է Զարիֆը։
Ավելի վաղ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմատիեզերական ուժերի հրամանատար, բրիգադային գեներալ Ամիր Ալի Հաջիզադեն հաստատել էր, որ Իրանի զինված ուժերը բալիստիկ հրթիռների նոր փորձարկում են կատարել։

Резолюция 2231 Совета Безопасности ООН не запрещает ракетную деятельность Ирана. Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Мухаммед Джавад Зариф, передает Tasnim․
«Вопрос о ракетах никогда не был предметом переговоров, и в резолюции 2231 нет положения, запрещающего Ирану соответствующую деятельность», - заявил Зариф Тасним. «Наша оборонная доктрина в основном основана на сдерживании и является оборонительной, а не нападательной», - подчеркнул главный иранский дипломат, заявив, что Иран доказал свою приверженность подобной доктрине на протяжении своей истории.
Ранее командующий военно-космическими силами Корпуса стражей исламской революции  бригадный генерал Амир Али Хаджизаде подтвердил, что ВС ИРИ провели новые испытания баллистической ракеты.