Հայաստանի իշխանությունները պետք է հիանալի գիտակցեն, որ Արցախի Հանրապետությունում ոչ ոք լրջությամբ չի դիտարկելու Լավրովի պլանը և այդ հիմքով հնարավոր համաձայնությունը․ այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» Լեռնային Ղարաբաղի կոմիտեի համակարգող, իրավապաշտպան Կարեն Օհանջանյանը.
«Փարիզում ավարտվեցին Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների միջև բանակցությունները՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ: Չորս ժամվա բանակցությունների արդյունքներով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածեցին հայտարարություն: Ոչ մի առանձնահատուկ և նոր բան հայտարարության մեջ չկա: Բայց, ելնելով Հայաստանի իրավիճակից և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունից, ըստ որի՝ անհրաժեշտ է Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչների մասնակցությունը բանակցություններին, այդ բանակցությունների հանդեպ ցուցաբերված է բարձր հետաքրքրություն, և բացարձակապես ոչ միանշանակ արձագանք մեր հասարակությունում: Հատկապես ցավալի է ընդունվել՝ «ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստել» արտահայտությունը:
Բոլորին հետաքրքրում է, թե ինչպես պետք է ժողովրդին պատրաստել խաղաղության: Հարց է ծագում. արդյո՞ք դա Լավրովի պլանին վերադարձ չի նշանակում՝ ենթադրելով տարածքների հանձնում: Եթե դա այդպես է, ապա Հայաստանի իշխանությունները պետք է հիանալի գիտակցեն, որ Արցախի Հանրապետությունում ոչ ոք լրջությամբ չի դիտարկելու նման պլանը և այդ հիմքով հնարավոր համաձայնությունը:
Ավելին, ամբողջ արցախյան ժողովուրդը այն կընդունի սվիններով: Ուզում եմ հավատալ, որ հայկական ղեկավարությունը նման պլաններից հեռու է՝ չնայած, որ փաստերը այլ բան են ասում: Վերջերս հայկական բանակում սպայական կազմի լուրջ, ոչ մտածված կրճատումները հսկայական վնաս են հասցնում անվտանգության ամբողջ համակարգին: Եվ դա հնարավոր է կապված լինի բանակցային գործընթացի հետ: Հուսով եմ, որ բանակի ղեկավարման պրոֆեսիոնալիզմը կգերակայի հայկական բանակի ներկայիս ղեկավարության դիլետանտ մոտեցումներին, և բանակը արժանի աջակցություն կստանա ինչպես իշխանությունների, այնպես էլ հասարակության կողմից:
Միայն ուժեղ բանակի շնորհիվ է հնարավոր վարել լավ դիվանագիտություն և պաշտպանել ինչպես մեր երկու ինքնիշխան պետությունների, այնպես էլ ողջ հայ ժողովրդի շահերը: Վերջում կցանկանայի մեկ անգամ ևս հիշեցնել մեր օպոնենտներին. մեր ժողովուրդների միջև խաղաղությունը հնարավոր է միայն պատմական իրականության ճանաչման և բարի կամքի դրսեւորման դեպքում: Մենք Արցախում պատրաստ ենք խաղաղության միայն մեր պայմանների դեպքում և պատրաստ ենք պաշտպանել մեր հայրենիքը և մեր սկզբունքները ցանկացած ոտնձգություններից»,- ասված է նրա գրառման մեջ:

Власти Армении должны прекрасно осознавать, что в Арцахе никто не будет рассматривать всерьёз план, предполагающий сдачу территорий, и возможное соглашение на этой основе. Об этом на своей странице Facebook написал правозащитник Карен Оганджанян.
«В Париже завершились переговоры между руководителями внешнеполитических ведомств Азербайджана и Армении по вопросу мирного урегулирования карабахского конфликта.
По итогам 4-х часовых переговоров сопредседатели Минской Группы ОБСЕ распространили заявление. Ничего особенного и нового в заявлении нет. Но исходя из современной обстановки в Армении и заявлений премьера Пашиняна о необходимости участия представителей Арцаха в переговорах, к прошедшим переговорам проявлен повышенный интерес, и выражается совершенно неоднозначная реакция в наших обществах.
Особенно болезненно воспринимается фраза: «подготовка народов к миру.» Всех интересует на каких началах должны подготовить народы к миру? Возникает вполне резонный вопрос: не означает ли это - возвращение к плану Лаврова, предполагающему сдачу территорий, являющиеся государство образующими? Если это так, то власти Армении должны прекрасно осознавать, что в Республике Арцах никто не будет рассматривать всерьёз подобный план и возможное соглашение на этой основе. Более того весь арцахский народ примет его в штыки.
Хочется верить, что все же армянское руководство далеко от таких планов, несмотря на то, что факты говорят о другом: в последнее время серьезные непродуманные сокращения офицерского состава в армянской армии наносят колоссальный ущерб всей системе безопасности. И это возможно связано с переговорным процессом. Я надеюсь, что профессионализм в управлении армией возьмёт верх над дилетантскими подходами нынешнего руководства армянской армией, и армия получит достойную поддержку как со стороны властей, так и всего общества. Только сильной армией можно вести искусную дипломатию и отстоять интересы двух наших суверенных государств, интересы всего армянского народа.
В заключении хочу ещё раз напомнить нашим оппонентам: мир между нашими народами возможен только в признании исторических реалий и проявлении доброй воли. Мы в Арцахе готовы к миру на наших условиях и готовы защитить нашу родину и наши принципы от любых посягательств».