Ղարաբաղի հասցեին ուղղված Ադրբեջանի վերջին սպառնալիքների հետեւում կանգնած է ՆԱՏՕ-ն: Այս մասին «ԼՂ խնդրի լուծման հեռանկարները. Հնարավորություններ եւ խոչընդոտներ» թեմայով հրավիրված մամուլի ասուլիսում կարծիք է հայտնել քաղաքական գիտությունների դոկտոր, ԱՊՀ ինստիտուտում բաժնի վարիչ Միխայիլ Ալեքսանդրովը:
«Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման հարցում երկակի ստանդարտներ են կիրառվում եւ այն շատ է ձգձգվել: Ռուսաստանը ստիպված է տատանվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ, ավանսներ տալ ե՜ւ մեկին, ե՜ւ մյուսին: Անհասկանալի է Արեւմուտքի դիրքորոշումը կապված Ղարաբաղում հայերի ապացուցված ցեղասպանության հետ: Անհասկանալի է, թե ինչու մեկ հարթության վրա են դնում Հայաստանի ժողովրդավարական իշխանությունն ու Ադրբեջանի ավտորիտար ռեժիմը»,- ասել է Ալեքսանդրովը:
Քաղաքագետի կարծիքով, Ադրբեջանի կողմից հնչող սպառնալիքները Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու ձեւ է, իսկ հակամարտության ձգձգումը ձեռնտու է, առաջին հերթին,  Արեւմուտքին:
«Եթե դու պարտվել ես՝ գնա եւ զիջիր: Իսկ Ադրբեջանը, փաստացի պարտված կողմը, փորձում է ստիպել Հայաստանին գնալ զիջումների եւ այդ ամենի թիկունքում կանգնած է Արեւմուտքը, մասնավորապես, ՆԱՏՕ-ն»,- ընդգծել է Ալեքսանդրովը:
Նա նաեւ կարծիք է հայտնել, որ ՆԱՏՕ-ին անհրաժեշտ է կովկասյան միջանցք դեպի Կասպից ծով: Վրաստանին հաջողվեց թեքել դեպի ՆԱՏՕ-ին անդամակցություն, իսկ Ադրբեջանը դեռ տատանվում է եւ ՆԱՏՕ-ն գտավ ճնշման ձեւ եւ այդ ճնշումը Ղարաբաղն է:

NATO is behind Azerbaijan`s latest threats to Nagorno-Karabakh Mikhail Aleksandrov, Doctor of Political Science, Head of a department, Institute of the CIS, stated at the press conference on prospect for settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
"Double standards are applied in the Nagorno-Karabakh peace process. Russia has to maneuver in dealing with Armenia and Azerbaijan, making advances to both. The West`s position on the Armenian Genocide in Karabakh remain unclear. It is not clear why the democratic authorities in Armenia and the totalitarian regime in Azerbaijan are put on the same level," Aleksandrov said.
According to him, Azerbaijan`s threats are a form of pressure on Armenia, and it is the West that benefits from the protracted Nagorno-Karabakh conflict.
"If you are a loser, you have to make concessions. Azerbaijan is actually a loser, but it is trying to force Armenia into concessions. The West, particularly NATO, is behind it," Aleksandrov said.
NATO needs Azerbaijan as a Caucasian corridor to the Caspian region. NATO succeeded in persuading Georgia into joining the alliance. Azerbaijan, however, was hesitating. So NATO found a "press" for Azerbaijan - Nagorno-Karabakh, Aleksandrov said.