Հայաստանին ռուսական գազի մատակարարման տրանզիտի նոր պայմանագրի շուրջ «Գազպրոմ էքսպորտ» ընկերության հետ բանակցությունները շարունակվում են։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն՝ հայտնում է «Գրուզիա-օնլայնը»։
«Այդ հարցով բանակցություններն ընթանում են։ Դրանք վարում է Վրաստանի տնտեսության եւ կայուն զարգացման նախարարությունը։ Սպասենք արդյունքների։ Կարծում եմ, որ դրանք (բանակցությունները-խմբ․) շուտով կավարտվեն»,- չորեքշաբթի օրը տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Բախտաձեն։
Միաժամանակ, վարչապետը նշել է, որ բանակցություններում վրացական կողմի դիրքորոշումն այն է, որ պետք է բարելավվեն Հայաստանին ռուսական գազի մատակարարման տրանզիտի պայմանագրի պայմանները։ «Գլխավորը երկրի էներգաանվտանգությունը եւ էներգետիկ անկախությունը ապահովելն է»,- ընդգծել է Բախտաձեն։
Վրաստանի եւ «Գազպրոմ էքսպորտի» միջեւ պայմանագրի համաձայն, 2017թ․ Հայաստան գազի տրանզիտը վճարվել է միայն փողով։ Ընդ որում, «Գազպրոմ էքսպորտը» երաշխավորում էր Վրաստանի տարածքավ Հայաստան տարեկան 2-2,2 մլրդ խ/մ գազի փոխադրման վճարումը, ինչպես նաեւ Վրաստանին 2017-2018թթ․ գազի մատակարարումը «ճկուն պայմաններով»՝ 1000 խ/մ-ի համար 30 դոլարով ավելի ցածր, քան 2016թ․, այսինքն՝ 185 դոլար։
Ավելի վաղ Հայաստան ռուսական գազի տրանզիտից Վրաստանը ստանում էր փոխադրման ողջ ծավալի 10 տոկոսը, ինչը լիովին բավարարում էր վրացական կողմին։
Վրաստանը, որը բնական գազի իր պահանջները բավարարում է հիմնականում ներկրման հաշվին, 2019թ․ կանխատեսում է սպառման 5,8 տոկոսով աճ՝ համեմատած 2018թ․ հետ՝ մինչեւ 2 մլրդ 559,6 մլն խ/մ։ Համարյա այս ողջ ծավալը նախատեսված է ստանալ Ադրբեջանից։ Արդեն երկրորդ տարին է՝ Վրաստանի բնական գազի բալանսին չեն նախատեսվում Ռուսաստանից մատակարարումներ, որոնք 2017թ․ կազմում էին 135 մլն խ/մ՝ 10,7 տոկոսով ավելի, քան մեկ տարի առաջ էր։

Переговоры с компанией «Газпром экспорт» о новом договоре по транзиту российского газа в Армению продолжаются. Об этом заявил премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе, передает Грузия-онлайн.
«Переговоры по этому вопросу идут. Их ведет министерство экономики и устойчивого развития Грузии. Подождем результатов. Думаю, что они (переговоры - ИФ) скоро завершатся», - заявил Бахтадзе на брифинге в среду, отвечая на соответствующий вопрос.
При этом премьер отметил, что позиция грузинской стороны на переговорах заключается в том, чтобы улучшить условия договора по транзиту российского газа в Армению. «Главное - обеспечить энергобезопасность и энергетическую независимость страны», - подчеркнул М.Бахтадзе.
Согласно договору между Грузией и «Газпром экспортом», в 2017 году транзит газа в Армению оплачивался по смешанной системе - частично деньгами и частично сырьем, а в 2018 году он оплачивался только деньгами. При этом «Газпром экспорт» гарантировал оплату транспортировки газа через территорию Грузии в Армению в объемах 2-2,2 млрд кубометров в год, а также поставку газа в Грузию в 2017-2018 годах «на гибких условиях, по цене на $30 за 1 тыс. кубометров ниже, чем в 2016 году», то есть за $185.
Ранее от транзита российского газа в Армению Грузия получала 10% общего объема его транспортировки, что полностью удовлетворяло грузинскую сторону.
Грузия, которая удовлетворяет свои потребности в природном газе в основном за счет импорта, в 2019 году прогнозирует рост его потребления на 5,8% по сравнению с показателем 2018 года, до 2 млрд 559,6 млн кубометров. Почти весь этот объем предусматривается получить из Азербайджана. Уже второй год в балансе природного газа Грузии не предусматриваются поставки газа из России, которые в 2017 году составили 135 млн кубометров - на 10,7% больше, чем годом ранее.