Ուկրաինացի սահմանապահները թույլ չեն տա, որպեսզի Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին ապրիլի 1-ին՝ պետության ղեկավարի ընտրությունների հաջորդ օրը, մտնի Ուկրաինայի տարածք։ Այս մասին ասել է Պետական սահմանապահ ծառայության խոսնակ Օլեգ Սլոբոդյանը։
«Սույն անձը Ուկրաինայի քաղաքացի չէ, եւ մինչեւ 2021 թվականը նրա Ուկրաինա մուտքի համար հիմքեր չկան»,- ասել է Սլոբոդյանը «Ուկրաինա ВВС»-ին։
Ավելի վաղ Սաակաշվիլին, ի հաստատումն Ուկրաինա վերադառնալու մասին իր խոսքերի, ցույց էր տվել էլեկտրոնային տոմսը ուկրաինական հեռուստաալիքներից մեկով։
2015 թվականի մայիսին Սաակաշվիլին ստացել է Ուկրաինայի քաղաքացիություն, 2015 թվականի դեկտեմբերին դադարեցվել է նրա վրացական քաղաքացիությունը։ 2017 թվականի հուլիսի 26-ին Պյոտր Պորոշենկոն զրկեց Սաակաշվիլուն Ուկրաինայի քաղաքացիությունից։ 2018 թվականի փետրվարի 12-ին Վրաստանի նախկին նախագահը կալանվեց Կիեւում, իսկ հետո արտաքսվեց Լեհաստան։ Այնտեղ նա հայտարարեց, թե չի հրաժարվի Ուկրաինա վերադառնալու փորձերից։ Ուկրաինայի Պետական սահմանապահ ծառայությունն արգելել է Սաակաշվիլուն մինչեւ 2021 թվականը մտնել երկիր։

Украинские пограничники не пропустят экс-президента Грузии Михаила Саакашвили на территорию Украины 1 апреля, на следующий день после выборов главы государства. Об этом заявил спикер Госпогранслужбы Олег Слободян.
«Данное лицо не является гражданином Украины, и нет оснований для его въезда на Украину до 2021 года», - заявил Слободян ВВС Украина
Ранее Саакашвили в подтверждение своих слов о возвращении в Украину показал электронный билет на одном из украинских телеканалов.
В мае 2015 года Саакашвили получил гражданство Украины, в декабре 2015 года было прекращено его грузинское гражданство. 26 июля 2017 года Петр Порошенко лишил Саакашвили гражданства Украины. 12 февраля 2018 года экс-президент Грузии был задержан в Киеве, а затем выдворен в Польшу. Там он заявил, что не оставит попыток вернуться на Украину. Государственная пограничная служба Украины запретила Саакашвили въезд в страну до 2021 года.