Աշխատանքային այցով Պորտուգալիայում գտնվող՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամում հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Դուք փոքր եք, բայց Գալուստ Գյուլբենկյանն ընդամենը մեկն էր` շատ հզոր ազգային ինքնությամբ: Բավական է, ընթերցես կամ հետևես նրա կյանքի պատմությանը, որպեսզի մեկ անգամ ևս համոզվես, թե որքան ուժեղ և հզոր է եղել նրա մեջ հայկականությունը: Լինելով, իհարկե, համաշխարհային մակարդակի ստեղծագործ գործարար մարդ՝ նա ոչնչից հսկայական գործընթացներ է սկսել, ընկերություններ ստեղծել: Գյուլբենկյանն իսկապես ստեղծագործ մարդ էր»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ բացի մեծ գործարար լինելուց՝ Գյուլբենկյանը նաև մարդկային հարաբերությունների մեծ վարպետ էր. «Իրականում, անհնար էր ոչնչից ստեղծել հսկայական արդյունք՝ առանց լինելու մարդկային հարաբերությունների պրոֆեսոր, մեկը, ով շատ լավ հասկանում էր տարբեր մշակույթներ, մարդ, ով իրար էր կապել ողջ աշխարհը՝ Վենեսուելայից սկսած մինչև Ավստրալիա, Եվրոպայից մինչև արաբական աշխարհ: Հանձին Գյուլբենկյանի՝ ունեինք մի հայ, ով իր մեջ կրում էր համաշխարհային մշակույթը և այսպես կոչված բանակցային արվեստը: Եթե Գալուստ Գյուլբենկյանը չզբաղվեր գործարար կյանքով, թերևս լիներ աշխարհի լավագույն դիվանագետներից մեկը»,- նշել է Արմեն Սարգսյանը:
Նա խոսել է նաև Գյուլբենկյանի բարձր ճաշակի և արվեստի նկատմամբ տածած սիրո մասին, որն ամփոփվել է նրա հսկայական հավաքածուում:
«Այս շարքը կարելի է շարունակել, քանի որ գործ ունենք իրականում հանճարեղ մի մարդու հետ, սակայն այս ամենից առաջ Գալուստ Գյուլբենկյանը հայ մարդ էր և մեծ հայ: Նա ոչ միայն իր ծագմամբ էր հայ, այլև իր մտածելակերպով, իր ամենօրյա գործունեությամբ: Հայկականությունն ամեն տեղ էր՝ սկսած հարգանքից ծնողների, մշակույթի հանդեպ, մինչև վերաբերմունքը մեր ողջ ժողովրդի նկատմամբ», - ասել է Հանրապետության նախագահը՝ ընդգծելով, որ բնական է, որ Պորտուգալիա այցի շրջանակում պետք է լիներ այստեղ ու հանդիպեր հայ համայնքի հետ:
Դիմելով Պորտուգալիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է. «Վստահ եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրն ի վերջո մի օր վերադառնալու է Հայաստան: Վերադառնալու է, և իր հետ բերելու գիտության, արվեստի, մշակույթի, գործարար կյանքում ունեցած հաջողությունները: Վերադառնալու եք Հայաստան ձեր փոքրիկների հետ, բերելու եք և նրանց վերադարձնեք հայրենիք, որովհետև նրանք են մեր ապագան ու մեր ամենամեծ արժեքը»,- ասել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը։

President of Armenia Armen Sarkissian, who is on a working visit to Portugal, had a meeting with representatives of the local Armenian community at Calouste Gulbenkian Foundation, as reported the Department of Public Relations of the Staff of the President of the Republic of Armenia.
“You are a small community, but Calouste Gulbenkian was just one person with a powerful national identity. He was a globally creative businessman and established companies from scratch. Gulbenkian was truly a creator,” Armen Sarkissian said.
Sarkissian emphasized that Gulbenkian was not only a big businessman, but also a great master in human relations. “In reality, it was impossible to create something tremendous from nothing without being a person with a great understanding of different cultures. Gulbenkian was an Armenian who bore world culture and the so-called culture of negotiating. If Calouste Gulbenkian didn’t do business, perhaps he would be one of the best diplomats of the world,” Armen Sarkissian stated.
He also talked about Gulbenkian’s high taste and his love for the arts.
“I can go on and on about Gulbenkian since he was a genius, but first and foremost, Calouste Gulbenkian was a great Armenian. He was an Armenian not only by origin, but also with his mindset and his activities,” the President said, emphasizing that it is obvious that he had to pay a visit to the Foundation and meet with the Armenian community during the visit to Portugal.
Addressing the members of the Armenian community of Portugal, Armen Sarkissian said the following: “I am certain that each of you will eventually return to Armenia someday. You will return and share your success. You will return with your children and bring them back to the homeland because they are our future and our greatest asset,” President Armen Sarkissian said.