Թուրքիայի ԱԳՆ-ն Անկարայում Իտալիայի դեսպան Մասիմո Գայանիին կանչել է՝ քննարկելու համար Իտալիայի պատգամավորների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը, տեղեկացնում է repubblica-ն։
Այս նախաձեռնությունն առաջ է բերել թուրքական կողմի դժգոհությունը, ինչի առնչությամբ Թուրքիայում Իտալիայի դեսպանը հրավիրվել է Թուրքիայի ԱԳՆ՝ իր երկրի դիրքորոշումը հնչեցնելու նպատակով, հավելում է աղբյուրը։
Նշենք, որ Իտալիայի պատգամավորների պալատը երեքշաբթի սկսել է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստաթղթի քննարկումը։

The Turkish Foreign Ministry summoned the Italian ambassador to Ankara, Massimo Gaiani, following a motion submitted to the Italian parliament to recognize the Armenian Genocide, repubblica reported.
This initiative caused discontent of the Turkish side, in connection with which the Italian Ambassador to Turkey was invited to the Turkish Foreign Ministry in order to voice the position of his country, the source added.
It should be noted that the Chamber of Deputies of Italy on Tuesday began discussing a document recognizing the Armenian Genocide of 1915 committed by the Ottoman Empire