Հայաստանի տարածքում տարեսկզբից գրանցվել է մինչեւ 3 բալ ուժգնությամբ 7 ստորգետնյա ցնցում: Այս մասին ապրիլի 19-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը:
Նրա խոսքով՝ սեյսմակայունության ոլորտում մտածելու բան ունենք: Առաջին հերթին անհրաժեշտ է լուծել դպրոցների սեյսմակայունության հարցը, եւ այս ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկվում են:
«Գյումրիում՝ Սպիտակի երկրաշարժի գոտում, նոր շենքերը եւ դպրոցները ավելի լավ վիճակում են, քան աղետի գոտուց դուրս շատ այլ վայրերում: Երեւանում հին դպրոցները շատ են»,- նշեց նախարարը՝ շեշտելով, որ անչափ կարեւոր է շինարարության ժամանակ թույլ չտալ անցյալի սխալները:
Ֆելիքս Ցոլակյանը որպես հիշեցում նշեց, որ գիտությունն առայժմ, ցավոք, չի կարողանում կանխատեսել երկրաշարժերը:

Since the beginning of the year, seven quakes with a force of up to three points have been recorded in Armenia, Emergency Situations Minister Felix Tsolakyan told reporters on Friday.
According to him, there is something to think about in the field of earthquake resistance, as first of all, it is necessary to solve the problem of seismic stability of schools, and measures are being taken in this direction.
He touched upon the Spitak earthquake and noted that new homes and schools are in better condition in Gyumri than in many places outside the disaster zone, as there are many old schools in Yerevan.