ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանն առաջարկում է խստացնել անչափահասների նկատմամբ սեռական ոտնձգություն կատարողների նկատմամբ պատիժները։ Պատգամավորի օրենսդրական նախաձեռնությունը մասամբ հավանության է արժանացել նաեւ կառավարության կողմից։
Սակայն նշենք, որ կառավարության որոշման ու արդարադատության նախարարության իրավական ակտերի փորձաքննության գործակալության եզրակացության միջեւ առկա է անհամապատասխանություն։ Այսպես՝ կառավարության որոշման մեջ նշված է, որ կառավարությունը սկզբունքային առարկություն չունի օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ, այնինչ փորձագիտական եզրակացության մեջ նշված է, որ պատգամավորի առաջարկությանը պետք է համաձայնել միայն մասնակիորեն։
Վ. Դալլաքյանն առաջարկում է խստացնել 2 տիպի հանցագործությունների նկատմամբ կիրառվող պատիժները՝ 16 տարին չլրացած անձի հետ սեքսուալ բնույթի գործողությունները եւ 16 տարին չլրացած անձի նկատմամբ անառակաբարո գործողությունը։ Քրեական օրենսգիրքը այս դեպքերում (եթե դրանք ուղեկցվել են առանց բռնության) նախատեսում է եւ տուգանք, եւ ազատազրկում։ Պրակտիկան ցույց է տալիս, որ դատարանները մեծամասամբ կիրառում են տուգանք։ Այսպես՝ 2009 թ. տվյալներով դատական 18 ակտերից միայն 3-ում է որպես պատիժ նշանակվել ազատազրկումը։ Պատգամավորն առաջարկում է հանել տուգանքը, իսկ ազատազրկման ժամկետները ավելացնել՝ հասցնելով մինչեւ 5 տարվա (ներկայիս 3 տարվա փոխարեն)։
Պետական փորձագիտական եզրակացության մեջ նշված է, որ այս հանցագործությունների դեպքում տուգանքը՝ որպես պատժամիջոց, պետք է վերացնել։ Սակայն ազատազրկման պատժաչափի խստացումը համարվել է ոչ համաչափ պատիժ, որը չի նպաստի հանցագործությունների կանխմանը։ Որպես այլընտրանք առաջարկվել է նախատեսել կալանք՝ առավելագույնը 3 ամիս ժամկետով։
Հիշեցնենք, որ վերջերս տարիներ շարունակ իր սաների հետ մանկապղծությամբ զբաղվող ուսուցիչը դատապարտվել էր ընդամենը 2 տարվա ազատազրկման:

Правительство Армении частично согласилось с законодательной инициативой Виктора Даллакяна – отныне за изнасилование несовершеннолетнего не будет взиматься штраф.
Депутат парламента Армении Виктор Даллакян предлагает ужесточить меры наказания для лиц, посягнувших на сексуальную свободу несовершеннолетних. Законодательная инициатива депутата частично была одобрена также правительством.
Однако отметим, что между решением правительства Армении и заключением агентства экспертизы правовых актов Министерства юстиции Армении есть несоответствие. Так, в решении правительства отмечено, что правительство не имеет принципиальных нареканий, однако в заключении агентства экспертизы правовых актов Министерства юстиции Армении сказано, что предложение Даллакяна нужно принять лишь частично.
Виктор Даллакян предлагает ужесточить наказания по двум видам преступлений – действия сексуального характера в отношении лица младше 16 лет и аморальных действий в отношении лица младше 16 лет. В этих случаях уголовный кодекс (если все это делалось без применения насилия) предусматривает и штраф, и лишение свободы. Практика показывает, что суды в большинстве случаев применяют штраф. Так, по данным 2009 г., из 18 судебных актов только в 3 была применена мера лишение свободы. Депутат предлагает убрать штраф и повысить срок лишения свободы до 5 лет вместо нынешних 3.
В заключении агентства экспертизы правовых актов Министерства юстиции Армении сказано, что да, штраф должен быть убран. Но увеличение срока лишения свободы было названо мерой, не соответствующей преступлению, которая не будет играть превентивную роль. В качестве альтернативы был предложен арест с максимальным сроком 3 месяца.