Ռուսաստանի Դաշնությունում կալանված Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության նախկին պետ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանի խնդրանքը իրեն քաղաքական ապաստան տրամադրելու մասին իրավական հարց է, որը իրավական դաշտի ոլորտում է գտնվում։ Այս մասին ապրիլի 25-ին Ազգային ժողովի ավանդական ճեպազրույցում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը։
Նրա խոսքով՝  այդ արարքը յուրաքանչյուրի անձնական գործն է, եւ մարդիկ իրենք իրավունք ունեն որոշելու՝ ում եւ որ երկրին դիմեն այս կամ այն իրավական աջակցությունն ստանալու համար։
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանում կան մարդիկ, ովքեր ենթարկվում են քաղաքական հետապնդման, պատգամավորը պատասխանել է, որ նման անձինք չկան։ «Չեմ կարծում, թե Միհրան Պողոսյանի դեպքում կարելի է խոսել ինչ-որ քաղաքական հետապնդման մասին»,- նշել է Մելքումյանը։
Ընդ որում՝ նա խուսափել է պատասխանել հարցին, թե կարելի է արդյոք Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին համարել քաղաքական հետապնդման ենթարկվող անձ։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանում կալանված ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ, Ազգային ժողովի Հանրապետական կուսակցությունից նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանը դիմել է Ռուսաստանի իշխանություններին՝ իրեն քաղաքական ապաստան տրամադրելու խնդրանքով։

Просьба задержанного в Российской Федерации бывшего главы Службы принудительного исполнителя судебных актов, экс-депутата Национального Собрания от Республиканской партии Армении Миграна Погосяна о предоставлении политического убежища – это правовой вопрос, который находится в сфере правового поля. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании 25 апреля заявил депутат от партии «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян.
По его словам, такой поступок – личное дело каждого, и люди сами вправе решать, к кому и к какой стране обращаться за получением той или иной правовой поддержки.
На вопрос, есть ли в Армении, на его взгляд, люди, которые подвергаются политическому преследованию, депутат ответил, что таких лиц нет. «Не думаю, что в случае с Миграном Погосяном можно говорить о каком-либо политическом преследовании», - отметил Мелкумян.
При этом он уклонился отвечать на вопрос, можно ли считать второго президента Армении Роберта Кочаряна лицом, подвергшимся политическому преследованию.
Напомним, что задержанный в России бывший глава Службы принудительного исполнителя судебных актов, экс-депутат Национального Собрания от Республиканской партии Армении Мигран Погосян обратился к властям России с просьбой о предоставлении ему политического убежища.