Վրաստանի մուսուլմանների վարչության նախագահ Ռամին Իգիդովը օրերս հայտարարել է, որ Վրաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածության առաջացման եւ իրադրության սրման համար մեղավորը «երրորդ ուժերն» են: Նշվել է, որ Վրաստանի եւ Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսը օկուպացված է, եւ այս պայմաններում երրորդ ուժերը որոշ հակասություններ են ստեղծում Դավիթ Գարեջա վանքային համալիրի շուրջ: Նա հավելել է, որ որոշակի քաղաքական եւ կրոնական առաջնորդներ երկրի մուսուլմաններին ուղղված վիրավորական արտահայտություններ են թույլ տալիս:
Ակնհայտ է, որ Ռ. Իգիդովի ասածները Բաքվից են համակարգվում, սակայն դրանք պարզամիտ են եւ լղոզված: Մասնավորապես՝ պարզ չէ, թե ովքե՞ր են այդ «երրորդ ուժերը» եւ արդյոք ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Դավիթ Գարեջա վանքային համալիր վրացի հավատացյալների հասանելիությունը փակելու հետ կապված միջադեպը ա՞յդ ուժերն էին սադրել: Ստացվում է, որ Ադրբեջանն ընդառաջ է գնացել ինչ-որ «երրորդ ուժերի», որպեսզի գրավի՞ համալիրը: Դժվար է հավատալ դրանց գոյությանը եւ այն բանին, որ նրանք կարող են մի ամբողջ պետության դրդել կատարել զավթողական գործողություններ: Ըստ էության, ձախողակ Ռ. Իգիդովը ստվեր է գցում սեփական երկրի ղեկավարության վրա:
Այս ընթացքում Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին «Մշակույթի կապ - Վրաստանի եւ Եվրոպայի ստեղծագործական ապագայի զարգացում» միջազգային համաժողովի ժամանակ հայտարարել է, որ երբ խոսքը վերաբերում է պաշարներին, Վրաստանը գազ եւ նավթ չունի, բայց մշակույթ ունի: Վերջին շրջանում վրաց-ադրբեջանական հարաբերությունների լարվածության ֆոնին Ս. Զուրաբիշվիլիի այս հայտարարությունը կարելի է դիտարկել որպես Բաքվին ակնարկ, որ չնայած Ադրբեջանը էներգակիրներ ունի, սակայն չունի մշակույթ կամ, համենայնդեպս, մշակույթի կրող չէ՝ այս բառի ամենաուղղակի իմաստով: Իրականում մշակութային ժառանգություն չունեցող եկվոր քոչվոր թյուրք ցեղերին հարմար առիթ է ներկայացել զավթելու այլ ժողովրդի ճարտարապետական ժառանգությունը՝ դրանով հավակնելով բազմադարյա պատմության առկայության:

Председатель управления мусульман Грузии Рамин Игидов на днях заявил, что в возникновении напряжения и нагнетании обстановки между Грузией и Азербайджаном виновны «третьи силы». Было отмечено, что 20% территорий Грузии и Азербайджана оккупированы, и в этих условиях третьи силы создают некоторые противоречия вокруг монастырского комплекса Давид Гареджи. Он добавил, что определенные политические и религиозные лидеры позволяют оскорбительные выражения в адрес мусульман страны.
Очевидно, что изречения Р. Игидова курируются из Баку, однако они примитивны и расплывчаты. В частности, не ясно, кто эти «третьи силы» и был ли инцидент, связанный с перекрытием азербайджанскими властями доступа грузинских верующих в монастырский комплекс Давид Гареджи спровоцирован этими силами. Получается, Азербайджан пошел на поводу каких-то «третьих сил», чтобы захватить комплекс? Что-то не верится в их существование и в то, что они могут подталкивать целое государство к выполнению захватнических действий. По существу, незадачливый Г. Игидов бросает тень на руководство собственной страны.
А тем временем президент Грузии Саломе Зурабишвили на международной конференции «Связь культуры - развитие творческого будущего Грузии и Европы» заявила, что когда речь идет о ресурсах, у Грузии нет газа и нефти, но есть культура. На фоне обострения в последнее время грузино - азербайджанских отношений, данное заявление С. Зурабишвили можно рассматривать как намек Баку на то, что хотя у Азербайджана и есть энергоносители, однако он не имеет культуры или, по крайней мере, не является носителем культуры в самом прямом смысле этого слова. В самом деле, пришлым кочевым тюркским племенам, не имеющим культурного наследия, как раз подвернулся удобный случай завладеть архитектурным достоянием другого народа, претендуя этим на наличие многовековой истории.