Մալայզիայի հյուսիսում գտնվող Կուալա Թրենգանու քաղաքի դատարանը վիետնամցի երկու որսագողի տուգանել է ռեկորդային՝ 375 հազար դոլար տուգանքով, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով The Star-ին։
Մեղադրվող վիետնամցիները ձերբակալվել են 2019-ի ապրիլին։ Նրանց մոտ հայտնաբերվել են ընձառյուծի, մալայական արջերի եւ այլ կենդանիների մի քանի տասնյակ մորթիներ։ Նրանք նաեւ պահել էին սպանված երկու մալայական վագրերի մարմինների թանկարժեք մասերը, որոնք վայրի բնության մեջ ընդամենը 200 առանձնյակի չափով են մնացել։
Դատարանի որոշման համաձայն՝ բացի տուգանքից՝ որսագողերը դատապարտվել են երկու տարվա բանտարկության։ Եթե պահանջվող գումարը չվճարեն, նրանք կազատազրկվեն 16 տարով։
«Այս դատավճիռը մեզ ոգեւորում է այսուհետ եւս հետապնդել որսագողերին օրենքի ողջ խստությամբ»,- ասել է Մալայզիայի արգելոցների եւ ազգային պարկերի վարչության ղեկավար Դաթուկ Հաշիմը։ Նա նշել է, որ երկրի իշխանությունները կշարունակեն հակազդել կենդանիների ապօրինի որսին։

Суд города Куала-Тренгану в северной части Малайзии приговорил двух вьетнамских браконьеров к рекордному штрафу в размере $375 тыс, передает ТАСС со ссылкой на  The Star.
Осужденные вьетнамцы были арестованы в апреле 2019 года. У них были обнаружены несколько десятков шкур леопардов, тапиров и малайских медведей. Они также хранили ценные части тел двух убитых малайских тигров, которых в дикой природе осталось не более 200 особей.
Согласно решению суда, помимо штрафа браконьеры были приговорены к двум годам тюремного заключения. В случае неуплаты требуемой суммы они будут лишены свободы на 16 лет.
«Этот вердикт воодушевляет нас и дальше преследовать браконьеров по всей строгости закона», - заявил глава департамента заповедников и национальных парков Малайзии Датук Хашим. Он также отметил, что власти страны продолжат противодействие незаконной добыче животных.