Փոխվարչապետը պարտավոր է հարգալից լինել բոլոր քաղաքացիների նկատմամբ, կարծում եմ՝ ծնունդով Ապարանից մարդիկ իրավունք ունեն տոնել իրենց քաղաքի հետ կապված օրը: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 30-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ շատերի համար անընդունելի էր, որ մայիսի 28-ին Ապարանում Առաջին Հանրապետության տոնակատարությունների ժամանակ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի կողքը կանգնած էր նաեւ Քննչական կոմիտեի նախկին ղեկավար Աղվան Հովսեփյանը:
«Խոսքը էպոխալ իրադարձության մասին է՝ Սարդարապատ, Բաշ-Ապարան, Ղարաքիլիսա: Այդ հաղթանակները բոլորիս են: Գիտեք, կարելի է մտածել, բա ինչի՞ Աղվան Հովսեփյանի հետ: Բայց դրանք մանր դետալներ են»,-ասաց Միրզոյանը:
Հարցին, թե արդյոք «Իմ քայլը» խմբակցությունում այդ հարցը չի քննարկվել, նա պատասխանեց. «Ես այդպիսի քննարկման չեմ մասնակցել: Ես տոների կազմակերպման հետ որեւէ առնչություն չունեմ»:

Вице-премьер Армении должен проявлять уважение ко всем гражданам. Полагаю, что жители Апарана имеют право отмечать праздник, связанный с их городом. Об этом в беседе с журналистами 30 мая заявил председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян, комментируя тот факт, что для многих неприемлемо то, что 28 мая, во время празднования 101-ой годовщины  Первой республики, в Апаране, рядом с вице-премьером Армении Тиграном Авиняном находился также и бывший руководитель Следственного комитета Армении Агван Овсепян.
«Речь идет об эпических событиях - Сардарапат, Баш-Апаран, Каракилиса. Эти победы принадлежат  всем нам. Знаете, можно спросить, а почему именно с Агваном Овсепяном? Но это мелкие детали», - добавил Мирзоян. На вопрос о том, не обсуждался ли этот вопрос во фракции «Мой шаг», он ответил: «Я не участвовал в таких обсуждениях. Я не имею ничего общего организацией праздников».