Վերջին շրջանում Ադրբեջանից հաճախացել են հակահայկական հայտարարությունները: Այս մասին facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա, մասնավորապես, նեշել է.
«Հունիսի 7-11-ը Նախիջեւանում նախատեսվում է կազմակերպել թուրք-ադրբեջանական տակտիկական զորավարժություններ ՝ մարտական կրակաերթի կիրառմամբ:
Վեջին մեկ ամսվա ընթացքում սա երկրորդ թուրք-ադրբեջանական զորավարժություններն են եւ ակնհայտ է, որ սա ուղղված է հայկական երկու հանրապետությունների դեմ :
Նախորդ մեկ տարվա ընթացքում թուրք-ադրբեջանական տանդեմը ակտիվացել էր Նախիջեւանի հատվածում:
Սա բացահայտորեն չի կարող չմտահոգել հայկական կողմերին:
Մյուս կողմից ակտիվացման հերթական փորձն են կատարում ոչ անհայտ սորոսական, գրանտակեր գործիչները, որոնց թիրախում հերթական անգամ հայտնվել են պետական ինստիտուտները:
Սա հստակ նպատակ ունի թուլացնել Հայաստանի պետական ու ազգային անվտանգությունը:
Պետք է գիտակցել՝ Հայաստանի պետական եւ ազգային անվտանգությունը վեր է ամեն ինչից եւ թույլ չպետք է տալ Ադրբեջանի, Թուրքիայի եւ գրանտակեր, հակապետական ուժերի ակտիվացումը ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության:
Գրառումս գրելու ընթացքում տեղեկացա, որ ադրբեջանցիների դավադիր կրակոցից հայ զինվոր է սպանվել...
Հ.Հ.Գ.
Տղերք, հերիք է բաժանարար գծեր քաշենք հայրենիքի ներսում: Ժամանակն է մի կողմ դնել խմբային -կուսակցական շահն ու համախմբվել ընդդեմ ադրբեջանաթուրքական սպառնալիքի»:

Нельзя допускать активизации Азербайджана, Турции и антиармянских сил против Республики Армения. Об этом на своей странице в Facebook 1 июня написал пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
«С 7 по 11 июня в Нахиджеване пройдут турецко-азербайджанские тактические учения. Это вторые турецко-азербайджанские военные учения за месяц, и очевидно, что они направлены против двух армянских государств. За прошедший год действия турецко-азербайджанского тандема активировались в направлении Нахиджевана. Это не может быть не замечено армянской стороной. С другой стороны, наблюдается очередная попытка активации «соросовцев», которые ведут деятельность против армянских государственных институтов. Это явно направлено на то, чтобы ослабить государственную и национальную безопасность Армении.