ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, «հնարավոր է՝ ճիշտ» է՝ կասկածի տակ դնելով Սպիտակ տան երկար սպասված Մերձավոր Արեւելքում խաղաղ ծրագիրը, փոխանցում է The Hill-ը:
«Մենք հնարավոր ամեն ինչ անում ենք՝ Մերձավոր Արեւելքին օգնելու խաղաղ ծրագրի մշակման գործում, եւ նա [Պոմպեոն], հնարավոր է, ճիշտ է: Ես նկատի ունեմ, որ մարդկանց մեծամասնությունն այդպես է մտածում,- ասել է Թրամփը: - Բայց եթե մենք կարողանանք Մերձավոր Արեւելքում խաղաղ ծրագիր ստանալ, դա լավ կլիներ: Եվ երբ Մայքն ասում է դա, ես հասկանում եմ: Մարդկանց մեծամասնությունը կարծում է, որ դա անհնար է: Ես կարծում եմ, որ դա հնարավոր է: Բայց, ինչպես հաճախ եմ ասում, տեսնեք, թե ինչ տեղի կունենա»:
Ավելի վաղ The Washington Post-ը հայտնել էր, որ հրեա առաջնորդների հետ փակ հանդիպման ժամանակ Պոմպեոն հայտարարել էր, որ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ ծրագիրը կարող է «անիրականանալի» լինել:

Президент США Дональд Трамп заявил, что госсекретарь Майк Помпео «возможно прав», ставя под сомнение долгожданный мирный план администрации на Ближнем Востоке, передает The Hill.
«Мы делаем все возможное, чтобы помочь Ближнему Востоку разработать мирный план, и он [Помпео] может быть прав. Я имею в виду, большинство людей так думают», - сказал Трамп. «Но если мы сможем получить мирный план на Ближнем Востоке, это было бы хорошо. И когда Майк говорит это, я понимаю. Большинство людей думают, что это невозможно. Я думаю, что это возможно. Но, как я часто говорю, посмотрим, что произойдет».
Ранее «Вашингтон пост» сообщила, что во время встречи за закрытыми дверями с еврейскими лидерами Помпео заявил, мирный план по урегулированию израильско-палестинского конфликта может оказаться «неисполнимым».