2008 թվականի մարտի 1-ի գործով դատապարտվածներին ազատ արձակելը կնպաստի Հայաստանի ժողովրդավարության զարգացմանը։ Մարտի 18-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ Աուդրոնյուս Աժուբալիսը։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի տարբեր ոլորտներում նկատելի առաջընթաց կա։ «ԵԱՀԿ նկատում եւ ողջունում է դա»,- ասաց Աժուբալիսը։ Նա նաեւ հայտարարեց, որ ընտրությունների մոտենալուն զուգահեռ՝ անհրաժեշտ է բարեփոխումներ իրականացնել խոսքի ազատության եւ զանգվածային գործողությունների անցկացման ուղղությամբ:
Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն իր հերթին հայտարարեց, որ Հայաստանը ԵԱՀԿ-ի ակտիվ անդամ է, մասնակցում է կառույցի բոլոր բարեփոխումներին եւ այսուհետ էլ պատրաստ է աջակցել կազմակերպության ցանկացած նախագծի։ Խոսելով Լիտվայի հետ երկկողմ հարաբերությունների մասին՝ նա ընդգծեց, որ դրանք շատ բարձր մակարդակի վրա են։
Նալբանդյանը հիշեցեց, որ Հայաստանը մի ժամանակ սատարել է ԵԱՀԿ նախագահությունում Լիտվայի թեկնածությանը։

Release of prisoners involved in March 1 case will assist further democracy development in Armenia, Audronius Azubalis, head of the OSCE, said at today’s joint press conference with Armenian FM.
He pointed out certain movement in some fields, noting the OSCE notices and welcomes the achieved progress. Azubalis stressed with approaching election reforms should be carried out to ensure freedom of speech and freedom of assembly.
In his turn Minister Nalbandian stated Armenia is an active member of the OSCE and participates in all the reforms in the organization and is ready to provide further assistance to any projects.
Edward Nalbandian also stressed Armenia-Lithuania relations are at a high level, recalling Armenia supported Lithuania for holding chairmanship in the OSCE.