2008 թվականի մարտի 1-ի գործով դատապարտվածներին ազատ արձակելը կնպաստի Հայաստանի ժողովրդավարության զարգացմանը։ Մարտի 18-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ Աուդրոնյուս Աժուբալիսը։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի տարբեր ոլորտներում նկատելի առաջընթաց կա։ «ԵԱՀԿ նկատում եւ ողջունում է դա»,- ասաց Աժուբալիսը։ Նա նաեւ հայտարարեց, որ ընտրությունների մոտենալուն զուգահեռ՝ անհրաժեշտ է բարեփոխումներ իրականացնել խոսքի ազատության եւ զանգվածային գործողությունների անցկացման ուղղությամբ:
Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն իր հերթին հայտարարեց, որ Հայաստանը ԵԱՀԿ-ի ակտիվ անդամ է, մասնակցում է կառույցի բոլոր բարեփոխումներին եւ այսուհետ էլ պատրաստ է աջակցել կազմակերպության ցանկացած նախագծի։ Խոսելով Լիտվայի հետ երկկողմ հարաբերությունների մասին՝ նա ընդգծեց, որ դրանք շատ բարձր մակարդակի վրա են։
Նալբանդյանը հիշեցեց, որ Հայաստանը մի ժամանակ սատարել է ԵԱՀԿ նախագահությունում Լիտվայի թեկնածությանը։

Освобождение заключенных по делу 1 марта 2008 года будет содействовать дальнейшему демократическому развитию Армении. С таким заявлением на пресс-конференции в Ереване 18 марта выступил действующий председатель ОБСЕ Аудронюс Ажубалис.
При этом он подчеркнул, что в различных сферах Армении заметен прогресс. «ОБСЕ замечает и приветствует это», - отметил Ажубалис. При этом действующий глава ОБСЕ заявил, что с приближением выборов необходимо проводить реформы по обеспечению свободы слова и проведения массовых акций.
В свои очередь, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что Армения является активным членом ОБСЕ, принимает участие во всех реформах в структуре и впредь готова оказывать поддержку любым  проектам организации. Говоря о двусторонних отношениях с Литвой, он подчеркнул, что они находятся на очень высоком уровне.
Налбандян напомнил, что Армения в свое время поддержала кандидатуру Литвы на пост председателя ОБСЕ.