Օրինագիծը ենթադրում է աշխատավարձերն անկանխիկ դարձնել այն ընկերություններում, որտեղ 10 եւ ավելի աշխատակից կա: Այս մասին այսօր Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու օրինագծի քննարկման ընթացքում ԱԺ նիստի ժամանակ հայտարարել է «Իմ քայլի» պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանը:
Նրա խոսքով՝ օրինագիծն ուղիղ կապ ունի Հայաստանում ստվերային տնտեսության կրճատման, մասնավորապես, անկանխիկ տրանզակցիաների մշակույթի ներդրման հետ:
Պատգամավորը բացատրել է, որ ՀՀ քաղաքացիները հենց այն սուբյեկտներն են, որոնք իրենց վարքով Հայաստանը տանում են ստվերային տնտեսությունից հրաժարվելու ճանապարհով:
Ընդ որում, նա նշել է, որ բոլոր այն դեպքերում, երբ քաղաքացուն հարմար չէ տվյալ կերպով ստանալ գումարը, նա կարող է դիմում գրել եւ իր աշխատավարձը ստանալ կանխիկ ճանապարհով: Բացի այդ, Պապոյանի խոսքով, միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ բոլոր տեխնոլոգիապես եւ տնտեսապես զարգացած երկրներում աշխատավարձը վճարվում է 100% անկանխիկ ճանապարհով:

The bill implies making salaries cashless for companies with 10 or more employees. This is what deputy of the My Step faction of the National Assembly Gevorg Papoyan declared during a parliamentary session held as part of the discussion on the bill on making amendments to the Labor Code today.
According to him, the bill is directly linked to the reduction of shadow economy, particularly the introduction of cashless transactions.
He noted that in all cases when it’s appropriate for a citizen to receive a cashless salary, he or she can file an application and receive it in cash. In addition, according to Papoyan, international experience shows that salaries are 100% cashless in all technologically and economically developed countries.