Միջազգային կոալիցիայի ուժերը մարտի 24-ի գիշերը նոր օդային հարվածներ են հասցրել Լիբիայում: Դրանք հասցվել են Տրիպոլիի «ռազմական եւ քաղաքացիական օբյեկտներին», հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը` վկայակոչելով Լիբիայի պետական հեռուստատեսությունը:
Daily Telegraf թերթը հաղորդում է, որ թիրախներից մեկը եղել է Բաբ ալ-Ազիզիա զորանոցները, որի տարածքում գտնվում է Մուամար Քադաֆիի նստավայրն ու բունկերը: Զորանոցների վրա առաջին հարվածները հասցվել են դեռ անցած շաբաթավերջին:
«Բացի այդ, ռմբակոծման են ենթարկվել Տրիպոլիի վառելիքի պահեստարանը, ռազմակայաններից մեկը: Գիշերը Տրիպոլիում լսելի էր, թե ինչպես են ՀՕՊ ուժերը կրակում կոալիցիայի օդանավերի վրա»,- նշում է BBC-ն:
Հաղորդվում է, որ մայրաքաղաքի արեւելյան շրջաններում 8 պայթյուն է որոտացել:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը բանաձեւ է ընդունել, որը ենթադրում է ցանկացած գործողություն, այդ թվում ռազմական միջամտություն՝ Լիբիայի քաղաքացիական բնակչությանը պաշտպանելու համար: Բանաձեւն արգելում է միայն ցամաքային ներխուժումը Լիբիայի տարածք:
Մարտի 19-ին Ֆրանսիայի ռազմաօդային ուժերին պատկանող ռազմական օդանավերն սկսեցին ռմբահարել Լիբիայի տարածքը: Մի քանի ժամ անց նրանց միացան նաեւ ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի օդանավերը:

On March 24, the international coalition forces launched new air strikes on “military and civilian targets” in Tripoli, ITAR TASS reports referring to Libyan state television.
The Daily Telegraph reports that one of the targets was the barracks of Bab al-Aziz, where the Libyan leader’s residence and bunker are situated. The forces attacked the barracks last week too.
“An explosion was heard in Tripoli early on Thursday and smoke could be seen rising from a military base,” Reuters reports.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, a wave of unrest continues in Libya since February. The demonstrators protest against leader Muammar Gaddafi who has been in power for more than 40 years. Gaddafi’s opponents seized many cities in the eastern part of the country. Clashes between rebels and pro-Gaddafi forces continue