Օգոստոսի 29–ին ՀՀ կառավարության վարչական շենքի առջեւ՝ խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների մայրերի բողոքի ակցիայի կապակցությամբ տեղեկացնում ենք, որ վերջիններիս որդիների մահվան դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական եւ դատավարական գործողություններ՝ դեպքերի բազմակողմանի, լրիվ եւ օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Ընդ որում, հարկ ենք համարում նշել, որ որոշ գործերով տուժողների իրավահաջորդները բողոքներ են ներկայացրել նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Երեկ՝ օգոստոսի 29–ին բարձրացված հարցերի կապակցությամբ՝ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում կատարվել է ընդունելություն:

In regard to the protest that the mothers of servicemen killed in peaceful conditions held in front of the government building yesterday, we inform that preliminary investigation into the criminal cases instituted in relation to the deaths of their sons continues, and necessary investigative and procedural actions are being taken to ensure comprehensive, full and objective investigation into the cases, as reported the Department of Information and Public Relations of the Investigative Committee of Armenia.
Moreover, we deem it necessary to mention that the legal successors of the victims under certain cases have also filed complaints to the European Court of Human Rights.
The General Military Investigation Department of the Investigative Committee of Armenia received citizens yesterday to discuss the issues raised.