ԱՄՆ-ը պատրաստ է արտահերթ կարգով վիզաներ տալ «Դորիան» փոթորկից տուժած Բահամյան կղզիների քաղաքացիներին, որոնք ցանկանում են գալ ԱՄՆ, իր հայտարարությունում տեղեկացրել է ամերիկյան ներքին անվտանգության նախարարությունը, հաղորդում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«ԱՄՆ դեսպանությունը Նասաուում բաց է վիզաների համար, իսկ ԱՄՆ մաքսային-սահմանապահ ծառայության կետերը պատրաստվում են իրավիճակի, երբ Բահամների բնակիչները կխնդրեն ժամանակավորապես տեղափոխվել Միացյալ Նահանգներ»,- ասվում է նախարարության հաղորդագրությունում։
Միեւնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ը չի վերացնում վիզային ռեժիմը եւ բոլոր եկողներից պահանջելու է գործող անձնագիր եւ ամերիկյան վիզա, ասվում է հաղորդագրությունում։
«Սահմանապահ կետերի ղեկավարները կարող են իրենց հայեցողությամբ լուծել բոլոր հանգամանքները յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում՝ գոյություն ունեցող բոլոր օրենքների եւ նորմերի հիման վրա»,- ճշտել են նախարարությունում։
Ներքին անվտանգության նախարարությունը նաեւ խորհուրդ է տվել երկու երկրների իշխանությունների հետ համակարգել դեպի ամերիկյան տարածք ցանկացած տարհանում Բահամյան կղզիներից։ Նախարարությունում հավաստիացրել են, որ ամերիկյան Կարմիր խաչը եւ Փրկության բանակ բարեգործական կազմակերպությունը շարունակում են օգնել բահամցիներին, որոնք ցանկանում են տեղափոխվել ԱՄՆ։
«Դորիան» փոթորիկը Բահամյան կղզիներին հարվածեց սեպտեմբերի 1-ին եւ կործանարար վնաս հասցրեց հյուսիսային Աբակո կղզու ենթակառուցվածքին։ Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիան (IFRC) տեղեկացրել է, որ Բահամներում քանդվել կամ վնասվել է 13 հազար տուն։ Փոթորկի զոհ է դարձել 43 մարդ։

США готовы в экстренном порядке выдавать визы для пострадавших от урагана «Дориан» граждан Багамских островов, которые хотят эвакуироваться в США, сообщило в заявлении американское министерство внутренней безопасности, передает РИА Новости
«Посольство США в Нассау открыто для экстренных визитов по поводу виз, а пограничные пункты Таможенно-пограничной службы США подготавливаются к ситуации, в которой жители Багам попросят о временном переезде в Соединенные Штаты», - говорится в сообщении министерства.
При этом США не отменяют визовый режим и от всех приезжающих будут требовать действующий паспорт и американскую визу, уточняется в сообщении.
«Руководители пограничных пунктов могут решать по своему усмотрению и будут рассматривать все экстренные обстоятельства в каждом конкретном случае на основании всех существующих законов и норм», - уточнили в министерстве.
МВБ также рекомендовало координировать любую эвакуацию с Багамских островов на американскую территорию с властями двух стран. В министерстве заверили, что американский Красный крест и благотворительная организация Армия Спасения продолжат помогать багамцам, которые хотят переехать в США.
Ураган «Дориан» обрушился 1 сентября на Багамские острова и нанес разрушительный ущерб инфраструктуре острова Абако, расположенного в северной части Багам. Международная федерация обществ Красного креста и Красного полумесяца (IFRC) сообщала, что на Багамах разрушены или повреждены 13 тысяч домов. Жертвами урагана стали 43 человека.