ԱՄՆ-ը պատրաստ է արտահերթ կարգով վիզաներ տալ «Դորիան» փոթորկից տուժած Բահամյան կղզիների քաղաքացիներին, որոնք ցանկանում են գալ ԱՄՆ, իր հայտարարությունում տեղեկացրել է ամերիկյան ներքին անվտանգության նախարարությունը, հաղորդում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«ԱՄՆ դեսպանությունը Նասաուում բաց է վիզաների համար, իսկ ԱՄՆ մաքսային-սահմանապահ ծառայության կետերը պատրաստվում են իրավիճակի, երբ Բահամների բնակիչները կխնդրեն ժամանակավորապես տեղափոխվել Միացյալ Նահանգներ»,- ասվում է նախարարության հաղորդագրությունում։
Միեւնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ը չի վերացնում վիզային ռեժիմը եւ բոլոր եկողներից պահանջելու է գործող անձնագիր եւ ամերիկյան վիզա, ասվում է հաղորդագրությունում։
«Սահմանապահ կետերի ղեկավարները կարող են իրենց հայեցողությամբ լուծել բոլոր հանգամանքները յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում՝ գոյություն ունեցող բոլոր օրենքների եւ նորմերի հիման վրա»,- ճշտել են նախարարությունում։
Ներքին անվտանգության նախարարությունը նաեւ խորհուրդ է տվել երկու երկրների իշխանությունների հետ համակարգել դեպի ամերիկյան տարածք ցանկացած տարհանում Բահամյան կղզիներից։ Նախարարությունում հավաստիացրել են, որ ամերիկյան Կարմիր խաչը եւ Փրկության բանակ բարեգործական կազմակերպությունը շարունակում են օգնել բահամցիներին, որոնք ցանկանում են տեղափոխվել ԱՄՆ։
«Դորիան» փոթորիկը Բահամյան կղզիներին հարվածեց սեպտեմբերի 1-ին եւ կործանարար վնաս հասցրեց հյուսիսային Աբակո կղզու ենթակառուցվածքին։ Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիան (IFRC) տեղեկացրել է, որ Բահամներում քանդվել կամ վնասվել է 13 հազար տուն։ Փոթորկի զոհ է դարձել 43 մարդ։

The US is ready to urgently issue visas for victims of the Dorian hurricane in the Bahamas who want to evacuate to the US, the US Department of Homeland Security said in a statement.
The US Embassy in Nassau is open for emergency visits for visas, and the border posts of the US Customs and Border Service are preparing for a situation in which the Bahamas will ask for a temporary relocation to the United States, the department said in a statement.
The US does not cancel the visa regime and all visitors will be required to have a valid passport and an American visa, they added.
According to the statement, heads of border points can decide at their discretion and will consider all emergency circumstances in each case on the basis of all existing laws and standards.
The IMB also recommended that any evacuation from the Bahamas to American territory be coordinated with the authorities of the two countries. The ministry assured that the American Red Cross and the Salvation Army charity will continue to help the Bahamians who want to move to the United States.
Hurricane Dorian hit the Bahamas on 1 September and destructively damaged the infrastructure of Abaco Island, located in northern Bahamas. The International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC) reported that 13,000 homes were destroyed or damaged in the Bahamas. 43 people became victims of the hurricane.