Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին մեկնաբանել է տեղեկություններն այն մասին, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող էր իր վրա ճնշում գործադրել հեռախոսազրույցի ընթացքում։
«Ինձ վրա ոչ ոք ճնշում գործադրել չի կարող, որովհետեւ ես անկախ երկրի նախագահ եմ։ Ինձ վրա կարող է ճնշում գործադրել միայն որդիս, որը վեց տարեկան է»,- ասել է նա լրագրողներին, տեղեկացնում է ՌԲԿ-ն։
Հարցին, թե չի պատրաստվում արդյոք ինչ-որ բան խնդրել Թրամփից, Զելենսկին պատասխանել է, որ կարելի է խոսել աջակցության մասին, բայց «Ուկրաինան նոր, ուժեղ երկիր է, ոչ մեկից ոչինչ չի խնդրում եւ ինքը կարող է «ինչ-որ մեկին օգնել»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին հայտարարել էր նախագահ Թրամփի հանդեպ իմփիչմենթ սկսելու մասին։ Այժմ խորհրդարանի ստորին պալատի վեց կոմիտեները պետք է սկսեն նախագահի գործողությունների հետաքննությունը։ Ըստ Փելոսիի՝ Թրամփը խախտել է Սահմանադրությունը։
Առիթը հետախուզության աշխատակցի բողոքն էր, որը ղեկավարությանը տեղեկացրել էր, որ արտասահմանյան ղեկավարներից մեկի հետ խոսակցությունում Թրամփն ինչ-որ «տագնապալի խոստում» է տվել։ Ավելի ուշ The Wall Street Journal-ը եւ այլ պարբերականներ տեղեկացրել էին, որ խոսքը Զելենսկու հետ Թրամփի զրույցի մասին է։ ԱՄՆ նախագահն իբր Զելենսկուց պահանջել է հետաքննություն սկսել Հանթեր Բայդենի՝ նախկին փոխնախագահ, 2020-ի նախագահական ընտրություններին մասնակցել պատրաստվող Ջո Բայդենի որդու դեմ։

Президент Украины Владимир Зеленский прокомментировал сообщения о том, что американский лидер Дональд Трамп мог оказать на него давление в ходе телефонного разговора.
«На меня никто не может давить, потому что я президент независимой страны. На меня может давить только мой сын, которому шесть лет», — сказал он журналистам, передает РБК
На вопрос о том, не собирается ли он чего-нибудь просить у Трампа, Зеленский сказал, что можно говорить о поддержке, но «Украина — новая, сильная страна, ни у кого ничего не просит» и сама может «кому-то помочь».
Ранее председатель палаты представителей США Нэнси Пелоси объявила о начале процедуры импичмента в отношении президента Трампа. Теперь шесть комитетов нижней палаты парламента должны начать расследование действий президента. По словам Пелоси, Трамп нарушил Конституцию.
Поводом стала жалоба сотрудника разведки, который сообщил начальству, что в ходе разговора с одним из зарубежных лидеров Трамп сделал некое «тревожное обещание». Позже The Wall Street Journal и другие издания сообщили, что речь идет о беседе Трампа с Зеленским. Американский лидер якобы потребовал от Зеленского начать расследование в отношении Хантера Байдена, сына бывшего вице-президента Джо Байдена, планирующего участвовать в выборах президента США в 2020 году.