Հոկտեմբերին 10-ին Հաագայի Դիլիխենտիա համերգասրահում Նիդերլանդներում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ անկախության օրվա կապակցությամբ ընդունելություն ու Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված համերգ, որին ներկա գտնվեցին պաշտոնական այցով Նիդերլանդներում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրոզյանի գլխավորած պատվիրակությունը եւ Նիդերլանդների Սենատի նախագահ Յան Անթոնի Բրույնը։ Այս մասին տեղեկանում ենք Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջից։
Միջոցառմանը ներկա էին նաեւ Նիդերլանդների ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, դիվանագիտական կորպուսի անդամներ, Հաագայում տեղակայված միջազգային կազմակերպությունների եւ դատական ատյանների ներկայացուցիչներ, հոգեւոր, գործարար եւ մշակութային շրջանակների ներկայացուցիչներ, հոլանդահայ համայնքի անդամներ։
Համերգի մեկնարկին հնչեցին ՀՀ եւ ՆԹ պետական օրհներգերը, այնուհետ ներկաներին ողջույնի խոսք ասաց Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը՝ շեշտելով, որ Կոմիտասը հայերի հավաքական գիտակցությունն է, որն իր մեջ ամփոփում է ե՛ւ մեր ձգտումները, ե՛ւ մեր ցավը, ե՛ւ մեր հաջողությունները:
Համերգին կատարումներով հանդես եկան ջութակահար ու դաշնակահար Սերգեյ եւ Լուսինե Խաչատրյանները: Հնչեցին Կոմիտասի «Կռունկը», «Ծիրանի Ծառը», «Վաղարաշապատի պարը, «Շուշիկին», «Ունաբին», Արամ Խաչատրյանի «Տոկկատա» դաշնամուրային մենանվագն ու «Երգ-պոեմը», Էդուարդ Բարսեղյանի «Ռաբսոդիան» եւ այլ ստեղծագործություններ:
Համերգից հետո շարունակված ընդունելությանը հյուրերը, կիսվելով տպավորություններով, կիսվում էին Լուսինե եւ Սերգեյ Խաչատրյանների անկրկնելի կատարումմների տպավորություններով` ընդգծելով Կոմիտասի երաժշտության անգերազանցելի բնույթը, որը պետք է հնարավորինս շատ ներկայացնել աշխարհին՝ որպես համամարդկային արժեք:

В Гааге 10 октября по инициативе посольства Армении в Нидерландах состоялся прием, организованный по случаю Дня независимости Армении, а также концерт, приуроченный к 150-летию армянского композитора Комитаса, на котором присутствовали прибывшая в Нидерланды с официальным визитом делегация во главе с председателем Национального собрания Армении Араратом Мирзояном, а также глава Сената Нидерландов Ян Антони Бруйн. Об этом сообщается на странице в Facebook посольства Армении Нидерландов.
На мероприятии также присутствовали высокопоставленные лица МИД Нидерландов, представители дипломатического корпуса, члены расположенных в Гааге международных организаций и судебных инстанций, представители духовенства, предприниматели и деятели искусства.
Концерт начался с исполнения государственных гимнов Армении и Нидерландов. Затем посол Нидерландов в Армении Тигран Балаян поприветствовал собравшихся, подчеркнув, что Комитас олицетворяет коллективное сознание армян, в котором отражены и наши стремления, и наша боль, и наши успехи.
На концерте выступили скрипач Сергей Хачатрян и пианистка Лусине Хачатрян. Прозвучали произведения Комитаса, Арама Хачатуряна и Эдуарда Барсегяна.
После концерта гости поделились своими впечатлениями, подчеркнув неповторимую глубину творчества Комитаса, которое необходимо как можно больше представлять миру, как общечеловеческую ценность.